"סוכה ולולב לעם סגולה, יחד ירונו ישאו תהילה"

בת אל אמסטר

סוכות הפיוט והלימוד של בית המדרש "ממזרח שמש" משכו מאות משתתפים בחג הסוכות.


את הפיוט "סוכה ולולב" חיבר המשורר הספרדי ר' משה בן יעקב אדהאן, שחי במאה ה-18 באזור הסהרה שבמרוקו, ושימש כאב בית דין ומנהיג רוחני של יהודי מקנס. הפיוט נאמר בפי עדות המזרח בתפילת סוכות, ובולט בו ממד הסוד הקבלי. בשיר מתוארים סודות ארבעת המינים, כשהם משולבים בסודות הגאולה וברזיהם של שבעת האושפיזין. 

סוכות חולון 1הפיוט נפתח בשירה "ביחד", ולאחר מכן ישנה הקבלה בין ארבעת המינים (שאותם אוגדים באגודה ומנענעים יחד, ורבים המדרשים על ההשלמה שלהם אחד את השני) ובין שבעת האושפיזין, וכן הקב"ה כ"אורח" השמיני בסוכה ("שם בן ארבע"). המסקנה המתבקשת כמסר לפיוט הוא שרק כאשר כולנו יחד, מאוגדים ומתחברים, כל אחד ומעלתו הוא, נותנים לכולם חלק, מכניסים אורחים, נותנים צדקה ונוהגים כבוד זה בזה - רק אז תבוא הגאולה ונוכל לחגוג יחד את חג הסוכות כמו שצריך.
את הפיוט הזה למדו במהלך חג הסוכות מאות אנשים ונשים בחולון ובירושלים בסוכות פיוט של בית המדרש "ממזרח שמש", יחד עם שותפים חדשים ומרגשים שלנו.

ביום שלישי, 18.10, א' חוה"מ סוכות, התקיים אירוע "אושפיזין ופיוטין" בחולון, אירוע שקיימנו יחד עם "חיבורים חולון" בסוכת ראש העיר. באירוע הנחו המנחות המעולות שושנה פנטה, אלנה ארונס ויערה וידמן-סמואל, יחד עם הפייטן המהולל אריאל כהן. עשרות המגיעים לסוכה למדו, שיתפו, חוו ושרו. הלימוד עסק בחיבור בין אחדות להכנסת אורחים בסוכה: בחשיבות נתינת מקום לכל אחד ואחת להיות חלק מהשלם. על ידי אחדות ואיגוד כל החלקים - נוכל לשכן שכינה בינינו, לחגוג כמו שצריך את חג הסוכות ולקרב את הגאולה (כל אחד/ת כפי שהוא/יא רואה אותה). לאחר מעגלי הלימוד הציבור למד יחד את הפיוט "סוכה ולולב", וסיימו בשירה הבאה מן הלב ונכנסת אל הלב.
ביום חמישי 20.10, ג' חוה"מ סוכות, התקיימה סוכת הפיוט שלנו במסגרת "מתחברים לצעדת ירושלים", חיבור של שתי הצעדות המסורתיות, בשיתוף מתחברים לעתיד משותף, עיריית ירושלים, רשות הרבים - הפורום הירושלמי לארגוני סוכות חולון 4התחדשות יהודית, צעירים במרכז - מרכז הצעירים של י-ם ועוד. בצעדה השתתפו עשרות אלפי משתתפים מכל רחבי הארץ, ועשרות המשפחות שזכו לעבור בסוכת הפיוט שלנו בטיילת ארמון הנציב, בניצוחם של המנחה המנוסה מיכל גידניאן והפייטן מוטי מנחם, למדו ושרו יחד את "סוכה ולולב", בהמשך לחיבור המופלא שהתרחש בצעדה בין מגוון המשתתפים מכל חלקי העם.

 

תודה רבה לכל השותפים, המשתתפים ומובילי הלימוד והפיוט!

שנזכה לשנה מלאה בחיבור של כל חלקי השלם, לימוד מגוון ועשייה פוריה.