נטועות בעפולה - סיפורי נשים

נטועות בעפולה - סיפורי נשים

קבוצת נטועים בעפולה קיימה אירוע בגלריה העירונית בעיר "סיפורי נשים - נטועות בעפולה". קבוצת הסטודנטים שלנו, "נטועים", הפועלת בעפולה, מפעילה פרוייקט סיפורי נשים, המבקש לספר את סיפורן של נשים נטועות בעפולה, ולהביא את סיפורן, שעד כה נדחק לשוליים, למרכז הבמה.

ביום ראשון -11.3, בגלריה העירונית בעפולה, נערך אירוע פתיחה. בתחילתו נערך סיור בתערוכת סיפורי הנשים, בו הוצגו 13 תמונות וסיפורים של הנשים המשתתפות בפרוייקט, המגיעות ממגוון רקעים תרבותיים וגילאים. את הטקס הנחו הסטודנטיות המשתתפות בתכנית ומובילות הפרוייקט, בפני קהל של 120 איש, שכלל בתוכו את הנשים ובני משפחותיהן הגאים המתרגשים, סטודנטים ממגוון התכניות שלנו בצפון ותושבי העיר.

ראש העיר יצחק מירון ברך על היוזמה הנפלאה והרעיון העומד מאחוריה, והעניק תעודת הוקרה לנשים על עשייתן המשמעותית בעיר. לאחר טקס הענקת התעודות, הוצג סרטון המציג את סיפור חייהן מעורר ההשראה, השוזר בתוכו את האהבה והנתינה האינסופית לעיר עפולה.

בערב עצמו ניתן היה לראות קשר בין דורי של נתינה לעיר- אחת הנשים המוצגות בתערוכה הינה סבתה של סטודנטית בתכנית. אמה של הסטודנטית הנעימה בנגינת אקורדיון באירוע. אצל הסטודנטית עצמה, הביאה תכנית נטועים לרצון להישאר בה ולקיים עשייה חברתית משמעותית. 
לסיום הערב, הוזמנה ד"ר אסתר כרמל-חכים, אשר בהרצאתה המרתקת על נשים מנהיגות והתיישבות ציונית, הציגה דמויות נשיות מופלאות ועוצמתיות בחברה הישראלית, ויחד עם זאת את העובדה הקובעת שהן אינן מוכרות בציבור הרחב. זהו ביטוי נוסף להדרת הנשים ואוכלוסיות מושתקות אחרות, שתרמו רבות לחברה אך לא זכו להכרה.

ערב זה הינו שיאו של תהליך ארוך, אשר החל לפני כשנה, ביוזמתן של שלוש משתתפות בתכנית, שהאמינו בכל ליבן במהות הפרויקט ועברו כברת דרך מנקודת ההתחלה עד לתערוכה: החל ממיפוי מעמיק לאיתור הנשים, תחקורן, ניסוח הטקסט, תכנון הערב והוצאתו לפועל. בעצם עשיית הפרויקט, חוו הסטודנטיות תהליך של העצמה אישית ומקצועית והגשמת חלום הלכה למעשה ובתרומתן, וסייעו להעצמת נשים.

פרויקט סיפורי נשים- נטועות בעפולה הינו פרי יצירה משותף של ממזרח שמש ומרכז צעירים עפולה ונעשה בשיתוף פעולה עם מנהל מרכז קהילתי ויצו, ואוצרת הגלריה העירונית בעפולה.