תכנית המלגות על-שם איידה

תכנית המלגות על-שם איידה

אנו מאמינים כי כל ילד וילדה זכאים להזדמנות שווה בחיים, להשכלה גבוהה, לקריירה ולפרנסה ראויה. על-כן, ההשכלה היא המפתח להתקדמות בסולם החברתי ולפריצת מעגל העוני. חסמים סוציו-אקונומיים קשים מונעים מתלמידים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית הזדמנויות למידה, והם אינם זוכים לממש את הפוטנציאל הטמון בהם. כתוצאה מכך, הם נדחקים לשולי החברה ומגיעים למצבי סיכון. כדי לשנות את המצב הקיים יש צורך במקפצה חינוכית וחברתית שתכלול ליווי, ייעוץ ותמיכה רגשית. רק כך נוכל לייצר רצף חינוכי-חברתי מהתיכון עד לאוניברסיטה.

ליצירת קשר: הילה לוי, מנהלת תכנית המלגות ע"ש איידה, 072-2566671 שלוחה 500 או שלוחה 505 ובמייל 

בוגרי תיכונים מהפריפריה מתקשים באיתור כוחות פנימיים ובגיוס משאבים להיכנס לאוניברסיטה ולשרוד בה. הם נמצאים בתקופה משמעותית בה הם מתחילים את חייהם האישיים והאזרחיים בחברה הישראלית. בשלב זה הם מתחילים בגיבוש תפיסת עולמם וזהותם ומעצבים את סולם הערכים שלהם וזקוקים למעטפת תמיכה רגשית, מקצועית, לימודית וכספית. לצעירים אלו יש עוצמה ויכולת רבה והינם כוח אדיר המסוגל להוות כלי משמעותי לפעולה ולעשייה חברתית-ערכית להצמחת קהילותיהם.   

"תכנית המלגות על-שם איידה" באה לתת מעטפת עבור סטודנטים אלה. במסגרת התכנית, כל סטודנט שמקבל מלגה וליווי, תורם בסייעו לתלמידים הלומדים בבית-הספר אותו סיים בעצמו רק לפני מספר שנים. חיבור בין סטודנטים שגדלו בפריפריה אל תלמידי התיכון אותו הם עצמם סיימו, יקדם שינוי חברתי עמוק וארוך טווח. זאת מתוך הבנה כי דווקא הם, שהגיעו לאקדמיה למרות החסמים, יכולים להיות כח מניע הפועל לטובת התלמידים והקהילה כולה.

לתכנית שלושה מרכיבים עיקריים אשר משרתים את הסטודנטים בצורה הוליסטית:

  • מודלים לחיקוי בקהילההעצמת הסטודנטים כמודלים לחיקוי. בתמורה למלגה, הסטודנטים מתנדבים במשך 80 שעות של חניכה ושל תמיכה לימודית בבית-הספר בו למדו בתיכון. כך, תעלה תחושת המסוגלות של הסטודנטים אשר הופכים להיות עצמם מודל להצלחה.
  • מצוינות חינוכית - הסטודנטים נדרשים למעקב צמוד הן על הישגיהם הלימודיים והן על ציוני התלמידים. כך נוצרת תחושה של מאמץ משותף, מוטיבציה ושאיפות לעתיד. אנו רואים בכל תלמיד את הסטודנט העתידי אשר יחזור לחנוך בעצמו. הסטודנטים אינם לבד במשימה זו – הם זוכים לליווי מקצועי בתחום החונכות על-ידי צוות ביה"ס וצוות התכנית.
  • מסע אישי – ליווי קבוצתי ופרטני צמוד של הסטודנטים בתכנית במטרה לאפשר מרחב בטוח להתבוננות פנימית. הליווי מתמקד במתן הכוונה וכלים להתמודדות עם התהליך החינוכי-חברתי אותם הם עוברים, בהתאם לשלב בו הם נמצאים ולצרכיהם האישיים. הליווי כולל רכישת אסטרטגיות להוראה וללמידה, הכנה לתעסוקה, יצירת מפגשי חניכה עם אנשים מתחום הלימודים או התעסוקה הרלוונטיים, מפגשי העצמה ומענה לסוגיות העולות מן השטח.   

 בשנת תשע"ז התכנית פועלת ב-3 בתי ספר ומשתתפים בה כ-50 סטודנטים