תכנית המלגות על-שם איידה

תכנית המלגות על-שם איידה

אנו מאמינים כי כל ילד וילדה זכאים להזדמנות שווה בחיים, להשכלה גבוהה, לקריירה ולפרנסה ראויה. על-כן, ההשכלה היא המפתח להתקדמות בסולם החברתי ולפריצת מעגל העוני. חסמים סוציו-אקונומיים קשים מונעים מתלמידים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית הזדמנויות למידה, והם אינם זוכים לממש את הפוטנציאל הטמון בהם. כתוצאה מכך, הם נדחקים לשולי החברה ומגיעים למצבי סיכון. כדי לשנות את המצב הקיים יש צורך במקפצה חינוכית וחברתית שתכלול ליווי, ייעוץ ותמיכה רגשית. רק כך נוכל לייצר רצף חינוכי-חברתי מהתיכון עד לאוניברסיטה.

ליצירת קשר: הילה לוי, מנהלת תכנית המלגות ע"ש איידה, 072-2566671 שלוחה 500 או שלוחה 505 ובמייל 

בוגרי תיכונים מהפריפריה מתקשים באיתור כוחות פנימיים ובגיוס משאבים להיכנס לאוניברסיטה ולשרוד בה. הם נמצאים בתקופה משמעותית בה הם מתחילים את חייהם האישיים והאזרחיים בחברה הישראלית. בשלב זה הם מתחילים בגיבוש תפיסת עולמם וזהותם ומעצבים את סולם הערכים שלהם וזקוקים למעטפת תמיכה רגשית, מקצועית, לימודית וכספית. לצעירים אלו יש עוצמה ויכולת רבה והינם כוח אדיר המסוגל להוות כלי משמעותי לפעולה ולעשייה חברתית-ערכית להצמחת קהילותיהם.   

"תכנית המלגות על-שם איידה" באה לתת מעטפת עבור סטודנטים אלה. במסגרת התכנית, כל סטודנט שמקבל מלגה וליווי, תורם בסייעו לתלמידים הלומדים בבית-הספר אותו סיים בעצמו רק לפני מספר שנים. חיבור בין סטודנטים שגדלו בפריפריה אל תלמידי התיכון אותו הם עצמם סיימו, יקדם שינוי חברתי עמוק וארוך טווח. זאת מתוך הבנה כי דווקא הם, שהגיעו לאקדמיה למרות החסמים, יכולים להיות כח מניע הפועל לטובת התלמידים והקהילה כולה.

לתכנית שלושה מרכיבים עיקריים אשר משרתים את הסטודנטים בצורה הוליסטית:

  • מודלים לחיקוי בקהילההעצמת הסטודנטים כמודלים לחיקוי. בתמורה למלגה, הסטודנטים מתנדבים במשך 80 שעות של חניכה ושל תמיכה לימודית בבית-הספר בו למדו בתיכון. כך, תעלה תחושת המסוגלות של הסטודנטים אשר הופכים להיות עצמם מודל להצלחה.
  • מצוינות חינוכית - הסטודנטים נדרשים למעקב צמוד הן על הישגיהם הלימודיים והן על ציוני התלמידים. כך נוצרת תחושה של מאמץ משותף, מוטיבציה ושאיפות לעתיד. אנו רואים בכל תלמיד את הסטודנט העתידי אשר יחזור לחנוך בעצמו. הסטודנטים אינם לבד במשימה זו – הם זוכים לליווי מקצועי בתחום החונכות על-ידי צוות ביה"ס וצוות התכנית.
  • מסע אישי – ליווי קבוצתי ופרטני צמוד של הסטודנטים בתכנית במטרה לאפשר מרחב בטוח להתבוננות פנימית. הליווי מתמקד במתן הכוונה וכלים להתמודדות עם התהליך החינוכי-חברתי אותם הם עוברים, בהתאם לשלב בו הם נמצאים ולצרכיהם האישיים. הליווי כולל רכישת אסטרטגיות להוראה וללמידה, הכנה לתעסוקה, יצירת מפגשי חניכה עם אנשים מתחום הלימודים או התעסוקה הרלוונטיים, מפגשי העצמה ומענה לסוגיות העולות מן השטח.   

 בשנת תשע"ח התכנית פועלת ב-3 בתי ספר ומשתתפים בה כ-50 סטודנטים

סטודנטים ובוגרים מספרים :

 

  • תמר ברלינדר, בוגרת "נווה שרה" סיימה לאחרונה תואר בכלכלה:

תמר ברלינדרהמפגש שלי עם התלמידות לאורך השנים היה משמעותי מאוד עבורי, במסגרת התכנית הגעתי מדי שבוע לתיכון בו למדתי וישבתי עם התלמידות. לימדתי אותן מתמטיקה ותנך לקראת הבגרויות וגם דיברנו המון על נושאים הקשורים לחיי היום יום שלהן למשל על הקשיים שלהן בלימודים, ההכנה לשירות לאומי ועל החלומות שלהן- בעיקר על אמונה עצמית .נוצר בנינו קשר קרוב שגרם לתלמידות להאמין בעצמן ולהצליח ולי להרגיש משמעותית עבורן בכל מפגש מחדש.

 

 

 

 

  • מאור בכר, בוגר "רמז" וסטודנט למדעי המחשב וניהול שנה ג':

מאור בכרלחזור לבית ספר שבו למדתי ולגרום לתלמידים שאותם אני חונך כיום לשאוף גבוה, להאמין בעצמם ולראות אותם מצליחים... אין הרגשה טובה יותר מזו. התלמידים באים עם רצון ומוטיבציה ללמוד ולהצליח, אך לא תמיד יש מי שילווה אותם. במסגרת התכנית אנו הסטודנטים נמצאים כאן עבורם כדי לעבוד קשה יחד ולהצליח! מעבר לחונכות שלי עם התלמידים, יש לי את הזכות להכיר אנשי מפתח במגוון תחומים, שמייעצים ומכוונים אותי לתחום שבו אני רוצה להתמקצע - פיתוח אתרים - צד לקוח וצד שרת.

במקביל לתואר נרשמתי לקורס שהומלץ לי ע"י מרים שטילמן , מנכ"לית חברת algotec ,אותה יצא לי לפגוש במפגש בנושא נטוורקינג והכנה לעולם התעסוקה.   בהמשך ישיר למפגשים והייעוץ התקבלתי לתפקיד  מפתח web  בחברת Moveo

 

 

  • עדי אלבו, בוגרת "מקוה ישראל" וסטודנטית ללימודי הנדסה בבן גוריון:

עדי אלבו"מקוה בשבילי זה חממה, גן העדן של ילדותי, מקום שעיצב והשפיע עליי מאוד. עכשיו, יש לי את הזכות לחזור לשם ולתת מעצמי - ללמד, לכוון, להיות שם בשביל תלמידי התיכון בתקופה כה חשובה בחייהם.

כסטודנטית להנדסה, זה הזמן שלי בשבוע להתנתק מהלחץ ומהעומס ולתת מכל הלב. זה הזמן בשבוע שמעשיר את הנפש ומאפשר להסתכל מעל הספרים, להתחבר, להשפיע ולדעת שאתה לוקח חלק במשהו מיוחד במינו.

אני נמצאת בתכנית המלגות ע"ש איידה של כל ישראל חברים כבר שנתיים ורוצה לחלוק אתכם רגע משמעותי: בשנה שעברה חנכתי שלוש תלמידות בכיתה יב׳ לבגרות במתמטיקה שלא האמינו בעצמן בכלל וכמעט וויתרו על ההזמנות לגשת לבגרות. אחרי תהליך ארוך שלנו יחד שכלל חיזוק ולמידה מרובה כולן נגשו והצליחו בגדול! בין רגעי הלימוד שוחחנו ודיברנו המון על חייהן, הן סיפרו לי על המשפחות שנשארו באתיופיה, על הקשיים היום יומיים עם ההורים והתייעצו על תפקידים וראיונות בצבא... הרגשתי שאני משמעותית עבורן ושאני כמו אחות גדולה בשבילן.. בשבילי זה משמעותי יותר מכל דבר אחר. 

בזכות הכשרת הסטודנטים ומפגשי ההכנה לעולם התעסוקה בפרט, התקבלתי למחלקת התכנון בחברת יוניליוור והיום אני עוסקת בהקמת מערכת מידע למחלקה.

יש לי הזכות לקחת חלק בתכנית כה משמעותית שמחברת בין דור העתיד לתלמידי העבר של מקווה ישראל, ביחד נגיע לעתיד טוב עם יותר אפשרויות."

 

 

מוזמנים להכיר סטודנטים נוספים בתכנית בעמוד הפייסבוק שלנו.