שערים לבגרות

שערים לבגרות

בישראל, המפתח להצלחה ולמוביליות חברתית נמצא בתעודת הבגרות המשמשת כרטיס כניסה לאקדמיה. בבתי-ספר בפריפריה החברתית חסרה לעיתים המקפצה החינוכית והמודעות החברתית להגיע ליעד זה. תכנית "שערים לבגרות" נועדה לסייע לבתי-ספר אלה להפוך לקרקע להתפתחות ולמיצוי פוטנציאל על-ידי שינוי תפיסה וחיזוק הרמה הארגונית והרמה הפדגוגית של צוות בית-הספר במעטפת הוליסטית ייחודית.

 התכנית יוצאת דופן בשל קהל היעד שלה: המנהלים והצוות הארגוני-פדגוגי של כל בית-ספר. אנו רואים בהם "סוכני שינוי" אשר בידיהם לייצר את המהפך בשפה הבית-ספרית על-ידי הטמעת נהלי עבודה פדגוגים וארגוניים חדשים. כאשר נהלים אלה מוטמעים בשגרת בית-הספר, ניכרת השפעתם החיובית על הישגיי התלמידים. השפעה זו והעצמת הצוות המוביל משאירה את חותמה גם לאחר סיום התכנית כאשר בית-הספר עובד כיחידה אחת למען מטרה אחת.

המטרה הראשונה של "שערים לבגרות" היא להעלות את אחוזי הזכאות לבגרות בבתי-הספר בהם התכנית פועלת. כאשר בית-ספר מתייצב על אחוז זכאות של כ-80%, אנו פועלים במטרה גם להעלות את איכות התעודה כדי לפתוח יותר דלתות עבור התלמידים ואפשרות לעתיד טוב יותר.

הצוות המקצועי של התכנית מלווה את צוות בתי-הספר ומצייד אותו בכלים ארגוניים ובכלים פדגוגיים באמצעותם יוכל לעזור לתלמידים להגשים את מלוא הפוטנציאל הגלום בהם. התכנית מתחילה תהליך מקיף האורך ארבע-חמש שנים בכל בית-ספר ומתמקדת בליווי של ביה"ס על ידי שלושה אנשי מקצוע: יועץ ארגוני, מנחה פדגוגי ומנחים מקצועיים:

  • ייעוץ ארגוני– עבודה עם צוות הניהול ועם מנהל\ת ביה"ס לפיתוח הצוות החינוכי ולהעצמתו.
  • ייעוץ פדגוגי– חשיבה פדגוגית משותפת להתמודדות עם אתגרים ולבניית כלים המותאמים לכל בי"ס במטרה לייעל את שיטות ההוראה ואת העבודה הפדגוגית.
  • ייעוץ מקצוע – הדרכה ממוקדת במטרה להעמיק השיטות הפדגוגיות לפי מקצועות לימוד.

כמו כן, כאשר התכנית מיושמת בצורה מיטבית, משולבים בה שני היבטים נוספים:

  • שעות תגבור ומרתונים– במיוחד לקראת מבחני בגרות.
  • סדנאות העצמה– הגברת המוטיבציה בקרב התלמידים, המורים וההורים.

על-ידי יצירה של מאגר ידע חינוכי בקרב בית-הספר ושמירתו, נוכל לוודא שהקרקע החינוכית שנוצרה במהלך השנה תשרת דורות של בני-נוער בשנים הבאות. 

ליצירת קשר: יואב בינון, רכז גיוס משאבים, 072-2566671 שלוחה 503.