שערים לבגרות

שערים לבגרות

בישראל, המפתח להצלחה ולמוביליות חברתית נמצא בתעודת הבגרות המשמשת כרטיס כניסה לאקדמיה. בבתי-ספר בפריפריה החברתית חסרה לעיתים המקפצה החינוכית והמודעות החברתית להגיע ליעד זה. תכנית "שערים לבגרות" נועדה לסייע לבתי-ספר אלה להפוך לקרקע להתפתחות ולמיצוי פוטנציאל על-ידי שינוי תפיסה וחיזוק הרמה הארגונית והרמה הפדגוגית של צוות בית-הספר במעטפת הוליסטית ייחודית.

 התכנית יוצאת דופן בשל קהל היעד שלה: המנהלים והצוות הארגוני-פדגוגי של כל בית-ספר. אנו רואים בהם "סוכני שינוי" אשר בידיהם לייצר את המהפך בשפה הבית-ספרית על-ידי הטמעת נהלי עבודה פדגוגים וארגוניים חדשים. כאשר נהלים אלה מוטמעים בשגרת בית-הספר, ניכרת השפעתם החיובית על הישגיי התלמידים. השפעה זו והעצמת הצוות המוביל משאירה את חותמה גם לאחר סיום התכנית כאשר בית-הספר עובד כיחידה אחת למען מטרה אחת.

המטרה הראשונה של "שערים לבגרות" היא להעלות את אחוזי הזכאות לבגרות בבתי-הספר בהם התכנית פועלת. כאשר בית-ספר מתייצב על אחוז זכאות של כ-80%, אנו פועלים במטרה גם להעלות את איכות התעודה כדי לפתוח יותר דלתות עבור התלמידים ואפשרות לעתיד טוב יותר.

הצוות המקצועי של התכנית מלווה את צוות בתי-הספר ומצייד אותו בכלים ארגוניים ובכלים פדגוגיים באמצעותם יוכל לעזור לתלמידים להגשים את מלוא הפוטנציאל הגלום בהם. התכנית מתחילה תהליך מקיף האורך ארבע-חמש שנים בכל בית-ספר ומתמקדת בליווי של ביה"ס על ידי שלושה אנשי מקצוע: יועץ ארגוני, מנחה פדגוגי ומנחים מקצועיים:

  • ייעוץ ארגוני– עבודה עם צוות הניהול ועם מנהל\ת ביה"ס לפיתוח הצוות החינוכי ולהעצמתו.
  • ייעוץ פדגוגי– חשיבה פדגוגית משותפת להתמודדות עם אתגרים ולבניית כלים המותאמים לכל בי"ס במטרה לייעל את שיטות ההוראה ואת העבודה הפדגוגית.
  • ייעוץ מקצוע – הדרכה ממוקדת במטרה להעמיק השיטות הפדגוגיות לפי מקצועות לימוד.

כמו כן, כאשר התכנית מיושמת בצורה מיטבית, משולבים בה שני היבטים נוספים:

  • שעות תגבור ומרתונים– במיוחד לקראת מבחני בגרות.
  • סדנאות העצמה– הגברת המוטיבציה בקרב התלמידים, המורים וההורים.

על-ידי יצירה של מאגר ידע חינוכי בקרב בית-הספר ושמירתו, נוכל לוודא שהקרקע החינוכית שנוצרה במהלך השנה תשרת דורות של בני-נוער בשנים הבאות. 

ליצירת קשר: מנהלת התכנית שרית חדד 050-5343804 - . 

פרויקטים ייחודיים ונקודות פוקוס

תכנית "שערים לבגרות" כוללת בתוכה מספר תת תכניות בעלות מטרות ייחודיות וממוקדות:

 

ילדי הזהב:

בחטיבה למצוינות חינוכית אנו סבורים כי הדרך להעלאת אחוזי הזכאות לבגרות עוברת בהתמקדות ב"ילדי הזהב" – תלמידים אשר נכשלים במקצוע אחד עד שלושה ממקצועות הבגרות. אנו מאמינים בלב שלם שהעובדה שהם מצליחים ברוב המקצועות, מוכיחה שיש להם את הפוטנציאל והיכולת לעשות שינוי בזמן קצר ולסיים את התיכון עם תעודת בגרות מלאה.

תספה ["תקווה" באמהרית] - שערים לבגרות לנערים ולנערות יוצאי אתיופיה:

1במשך השנים, הבחנו כי ילדים ממוצא אתיופי בפריפריה אינם עומדים בקצב, הן באחוז הזכאות והן באיכות תעודות הבגרות. רבים נאלצים להתמודד עם מצבי מצוקה המלווים תדירות בחוסר מודעות משפחתית ושכונתית לחשיבות תעודת בגרות איכותית. לילדים אלה כמעט ואין את הכלים לסיים את התיכון עם תעודה שכזו או בכלל. אנו מאמינים כי על-ידי הוספת נדבך של התמקדות בילדים אלה והדרכת מוריהם לחשיבה מערכתית ביחס לצורכיהם, נוכל לעזור להם במסעם בתיכון ולתת להם סיכוי לעתיד אקדמי.

שערים לחלום: תכנית למחנכים ליצירת מוטיבציה:

מגוון שיטות וחומרי הוראה פותחו למען מחנכים על-מנת לתת להם את הכלים הנחוצים להם להטמעת מוטיבציה בקרב תלמידיהם. יצרנו חוברות ובהן מגוון שיעורי חינוך מסוגים שונים המותאמים לתלמידים בכיתות של החטיבה העליונה, שבאמצעותם יכולים המחנכים לנהל שיח עם התלמידים בנושא חלומות ושאיפות לעתיד, ולגבי חשיבות הלימודים וההשכלה. במקביל, מתקיימים מפגשים עם המחנכים לקבלת כלים ליצירת שיח משמעותי ומעצים עם התלמידים.

שערים למצוינות: מצוינות אישית ובית ספרית בדגש על 5 יח"ל מתמטיקה:

בשיתוף עם קרן טראמפ נבנתה תכנית שמאפשרת לבתי ספר העומדים באופן יציב על אחוזים גבוהים של זכאים לבגרות, לעלות מדרגה ולהתמקד באיכות תעודות הבגרות של התלמידים. העבודה נעשית מול ההנהלה והצוות המקצועי בדגש על מצוינות ויצירת שיח כלל בית ספרי בנושא. במקביל, נעשית הדרכה ועבודה עם מורים המלמדים 5 יח"ל מתמטיקה עוד בחטיבת הביניים. בנוסף, ישנה פעילות להעצמת התלמידים הניגשים ל-5 יח"ל מתמטיקה הכוללת קבוצות העצמה העוסקות במצוינות, קשיים בדרך ודרכי התמודדות.