תלמידים מובילים חברותא

מיכל ארצי
"בעיניי היופי בשיח בחברותא, זה שאתה יושב במעגל ומדבר פנים מול פנים עם האדם שמולך. כך שאתה לא יכול להתעלם או להתחמק ממנו - אתה באמת רואה אותו ולא כתמונה במסך הפלאפון שלך. השיח הזה משנה לגמרי את התקשורת: יוצר היכרות קרובה יותר, ומסייע בקלות רבה יותר לגילויי הבנה ואהדה בין המשתתפים. אני שמחה שאני לא רק לוקחת בזה חלק, אלא גם מסוגלת להוביל את הלאה ולשתף עוד תלמידים בשיח הזה." (מאי בוזגלו - מובילת חברותא, כיתה י' בית ספר מקווה ישראל כללי חולון)
כ- 300 תלמידים ותלמידות מכ-30 בתי ספר ברחבי הארץ וממגזרים שונים - דתי/חילוני יסודי/ על יסודי, מרכז/פריפריה – הגיעו בפברואר ליישוב בית מאיר הסמוך לירושלים ליום העיון הארצי של תלמידים 'מובילי חברותא'. יום העיון, שהתקיים השנה לראשונה במסגרת 'תכנית מובילי חברותא', הפועלת במורשה, הוקדש כולו להכשרתם של התלמידים כקבוצת מנהיגות מובילת שיח חברתי וערכי בבית ספרם.
 

עוברים משיח פוגעני לשיח חברתי

הרעיון העומד מאחורי התכנית הוא ליצור מרחב למפגש בין אישי בין תלמידים, מורים, הורים ועובדי מנהלה. המפגשים, הנערכים בקבוצות קטנות, מאפשרים היכרות אישית ותקשורת בין אישית מכבדת. באמצעות שאילת שאלות פתוחות ויצירת אווירה לימודית לא שיפוטית, נוצרת למידה משמעותית ודיון מעמיק בנושאים הנמצאים במחלוקת.
"בית הספר מהווה מעין מיקרוקוסמוס של החברה שבה אנו חיים, והפערים בין עולמות תוכן וזהויות שונות משתקפים בו לעיתים קרובות." מסביר גיא גרדי, מנהל תכנית מורשה. "הקושי לחצות את הגבולות ולהיפגש עם 'האחר' הולך ומתרחב. אחד הביטויים המרכזיים לכך, הוא השיח הפוגעני והסטראוטיפי המתנהל לעיתים קרובות בקבוצות 'הווטסאפ', שבהן התלמידים פעילים. תכנית 'מובילי חברותא' מציעה לתלמידים אפשרות לדיאלוג אחר: דיאלוג מקרב לבבות ומנמיך 'חומות' של דעות קדומות והתבצרות בדעות קיצוניות. והחשוב מכל, מדובר בדיאלוג שהתלמידים מובילים".סרט מובילי חברותא 053

ואכן, מי שמוביל את מפגשי השיח, הם מובילי חברותא - תלמידים שעוברים הכשרה להנחיית לימוד בית מדרשי ברוח ערכי היהדות החברתית. הכשרתם כוללת הדרכה צמודה של מנחה מורשה אחת לשבועיים לאורך השנה. היא תורמת להתפתחות התלמידים בתחומים של כישורי למידה וחשיבה, יכולות הנחיה וביטוי בעל פה. "מעבר לכישורים שהתלמידים מפתחים, אנו שואפים להעצים את התלמידים על ידי 'העברת המנהיגות לידיהם", אומרת שושי פרץ, מנהלת שטח בתכנית מורשה "אנו מאמינים שהיכולת להוביל שיח ערכי חברתי, מהווה כלי משמעותי להעצמה אישית, לקבלת אחריות ולבגרות. לעתים קרובות, אנו יכולים לראות כיצד שיתוף התלמידים בתפקידי מנחה במעגלי השיח בבתי הספר, מחזק את תחושת השייכות והערך העצמי שלהם ותורם למעורבות פעילה יותר בבית הספר."
תכנית 'מובילי חברותא' הופכת במהירות לחלק אינטגרלי מהפעילות החינוכית החברתית בבתי הספר. מפגשי הלימוד מקבלים ביטויים יצירתיים ומגוונים בבתי הספר ובקהילה. את רומי אוחיון וחבריה משכבת י' בבית הספר מקווה ישראל כללי אני פוגשת בחדר המורים של בית הספר, כאשר הקבוצה נערכת להנחיית לימוד לקראת חודש אדר לכ-25 מורים בנושא 'מצוות השמחה'. התלמידים מסכמים את המפגש עם תחושות הישג וגאווה. רומי מסבירה: "ההנחיה של המורים בבית הספר הייתה עבורי מאוד חשובה כי ראיתי בה הזדמנות לחילופי תפקידים עם המורים. ניסיתי לשקף למורים כיצד הייתי רוצה שינהגו אלי כתלמידה בכיתה. במקום הלימוד הרגיל שבו המורה מרצה ותלמידים מקשיבים ומשננים הנחיתי למידה אחרת קשובה ואישית יותר. אני חושבת שהצלחתי לתת מקום לדעות השונות של כולם וגם להנחות שיח שווים בגובה העיניים."

גאוות היחידה של מובילי החברותא

IMG 3928בתכנית 'מורשה- כל ישראל חברים' רואים ביום העיון השנתי יום שיא בתהליך הכשרה השנתי של התלמידים. מטרת המפגש מרובה המשתתפים היא לחזק ולשכלל את מיומנויות ההנחיה והשיח ולציידם במיומנויות כגון: שיקוף, אמפתיה, ניהול שיח והקשבה, תוך כדי למידה ושיתוף בין עמיתים.IMG 3931לדברי ציפי עדן, מנהלת השתלמויות בתכנית מורשה, מטרה חשובה לא פחות היא ליצור בקרב מובילי החברותא 'גאוות יחידה' והבנה שהם חלק מקבוצה גדולה ומשמעותית שמשנה את השיח החברתי בקרב קהילת בית הספר: "התלמידים חוזרים לבתי הספר מצוידים בידע, בכלים ו-'ברוח הנכונה' ומובילים מגוון רחב של
מפגשי למידה, בין היתר בימי שיא של בית הספר, במועדים ובחגים. המפגשים חוצים גיל ומעמד, מקדמים תקשורת בין אישית איכותית ופתוחה יותר בין באי בית הספר. בסופו של דבר העשייה החשובה הזו משפיעה מטייבת את האקלים חברתי חינוכי בבית - הספר".