סודקות ויוצרות

אסיה יוכט

תכנית 'סודקות את תקרת הזכוכית' חוגגת את מאמצן ויכולותיהן של בנות 'סודקות' בשלושה אירועים מרהיבים לשנת ה'תשע"ו:
האירוע הראשון, 'חידון סודקות', התקיים ב-8.2.16 במכון ויצמן למדע ברחובות, בהשתתפות סודקות מכל רחבי הארץ. זו השנה השלישית לקיום החידון, שהופק השנה בשיתוף בין 'שער' - החטיבה למצוינות חינוכית של 'כל ישראל חברים' ומכון דוידסון לחינוך מדעי – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן. החידון מבטא את העבודה ואת תהליך הלמידה שמתקיימים בתכנית הייחודית – 'סודקות את תקרת הזכוכית' של 'כל ישראל חברים' שנועדה להעניק לנערות את הכלים הנדרשים כדי להגיע לתעודת בגרות איכותית, הכוללת מתמטיקה מוגברת ומקצועות מדעיים, פותחת להן דלתות ומגדילה את סיכוייהן לבחור ללמוד בעתיד מקצועות כמו מדע והנדסה באוניברסיטה. התכנית פועלת ברחבי הארץ והולכת ומתפתחת בכל שנה.
בהכנה לחידון נערכו הרכזות של בתי הספר בתכנית במלוא המרץ. לא רק הניצחון בתחרות הוא שדרבן אותן, אלא גם התהליך שבו השתתפו הבנות. המתרגלים של הנערות במתמטיקה גם הם ראו בחידון אתגר והכשירו את הבנות לקראתו - בחלק מבתי-הספר הם הביאו חידונים ומשחקי חשיבה שהכינו בעצמם ועבדו יחד עם הסודקות עליהם. אל החגיגה הצטרפו המורים למתמטיקה, שנסחפו גם הם בלהט.12695068 997574713660609 2053893435588759839 o"כשראיתי את המוטיבציה של המתרגל - לא יכולתי שלא להצטרף. החלטתי שאני לוקחת את החידון כאתגר." מספרת ז'אנה, רכזת מתמטיקה בבית-הספר 'בוים' בקרית גת. "הבנים בכיתה שלי הם בנים מצטיינים, ואילו בבנות האמנתי פחות - מודה. הבנים הקניטו 12716184 997058653712215 4323540509751911988 oאת הבנות שהן לא יצליחו בחידון. זה נטע בבנות יותר מוטיבציה, הן רצו להוכיח שהן יכולות. הן תרגלו מתמטיקה יותר מכל השנה ,שאלו שאלות אותי ואת צחי המתרגל ולא הניחו לנו. הייתי כל כך גאה בהן. כשהבנות זכו במקום הראשון, התרגשתי מאוד."
בנות בית-הספר 'בוים', שזכו במקום הראשון בחידון, חזרו לבית-ספרן בגאווה גדולה. חל בהן שינוי מדהים-הן משתתפות בשיעורים ומגלות ידע רב וביטחון ביכולותיהן. בנות תיכון 'מאיר' מקרית גת, שזכו במקום השני, גם מרגישות שהחידון הוכיח להן שהן מסוגלות להתמודד עם מתמטיקה הרבה יותר ממה שציפו מהן. ראש העיר  ומנהלת אגף החינוך הזמינו את הזוכות ללשכת ראש העיר ואף תלו שלטי חוצות ובהם ביטאו את גאוותה של העיר וגם העיתונות המקומית הייתה מלאה בכתבות על הזכייה.
האירוע השני מבין שלושת אירועי 'סודקות' התקיים ב-7.4.16 בחברת 'אמדוקס' ברעננה. אירוע 'ערב התוצרים' סימל את שיא שיתוף הפעולה בין הנערות לחברות המאמצות שלהן- במסגרת הפרויקט נערות משכבת י' עבדו על פיתוח ושיווק מוצר ביחד עם החברה שמאמצת אותן בהעצמה אישית לאורך כל השנה, והציגו את המוצרים שלהן בדוכנים ב'אמדוקס'. בעזרת אפליקציה סלולארית בחרו את "חביב הקהל". התחרות הייתה כה קרובה שבסופו של דבר הוחלט על שני זוכים: בית הספר "שלאון" מקרית גת בשיתוף פעולה עם אינטל ובית הספר "נווה שרה" מפרדס כץ בשיתוף הפעולה עם טבע.12983305 1009228029169213 5877036458042416142 o

אירוע 'סודקות' השלישי והאחרון לשנת תשע"ו יתקיים בתחילת יוני: 'תערוכת אתרים' בהפקה משותפת עם מכללת אפקה.
בשכבת ח' כל ישראל חברים מפגישה את הנערות עם יזמות היי-טק מתנדבות אשר מנחות אותן במפגשים קבועים בבניית אתרי אינטרנט המוקדשים למדעניות מהעבר ומההווה. בשיתוף פעולה זה חוות הנערות השראה כפולה- גם אל מול המדעניות עליהן בנו את האתרים וגם אל מול המתנדבות שתרמו במסירות גדולה מזמנן ומהידע שלהן. האתרים נבנים בקבוצות קטנות על-ידי כל הנערות המשתתפות בתכנית בשכבה ח', כאשר כל בית-ספר בוחר אתר שייצג אותו בתחרות שמתקיימת באירוע השיא. שופטות מעולם ההייטק מעריכות את האתרים על-פי מחוון שנשלח אליהן מראש ובערב עצמו מקיימות שיחות
עם הנערות על אודות עבודותיהן.

התוכנית החלה את דרכה עם אירוע שיא אחד שכלל את כל בנות 'סודקות'. עם התרחבות התוכנית והגדילה במספר הנערות, אירוע השיא היחיד הוחלף בשלושה אירועים שונים שמותאמים לשכבות הגיל השונות בתכנית וחוגגים יכולות והצלחות מגוונות עם השותפים שלנו.