ימי ביקור ועדת האות

עמיחי צור

״זהו לא רק יום המסכם ארבע שנים של תהליך, אלא זהו יום חג לכל קהילת בית הספר״, כך אמר שרון שדה, מנהל תיכון בית ירח, אשר בית הספר שלו קיבל החודש את אות המצוינות בחינוך יהודי, ציוני ואזרחי, יחד עם בתי הספר אמירים באשדוד, לאה גולדברג בנתניה ואמנויות בראשון לציון.
אות מצוינות בחינוך יהודי, ציוני ואזרחי מוענק זו השנה ה 13 לבתי הספר בכל רחבי הארץ, אשר מסיימים את תכנית מארג-כל ישראל חברים בהצלחה. בתי ספר אלו עוברים במהלך ארבע השנים בתכנית תהליך העמקה בזהותם הקהילתית, היהודית, הציונית והאזרחית-דמוקרטית. במסגרת התהליך, בית הספר מחלץ את חזונו ואת הערכים שעליהם הוא מושתת, בונה שבעה מוצרים-תכניות לימוד ייחודיות לו, ומטמיע זאת בשגרת חייו. זהו תהליך עמוק ומורכב, הבונה תשתית ארגונית ומהותית לבתי הספר ודרכה, מאפשר לו להיות מרחב המזמן שיח זהות. לאחר ארבע שנים, בית הספר מציג את סיפורו ואת הדרך שעבר, לוועדה חיצונית, המורכבת מנציגי משרד החינוך, הרשויות השונות ומאנשי חברה ורוח ביום ביקור מיוחד.
החודש חגגנו עם ארבעה בתי ספר אשר נגשו לוועדת האות: תיכון בית ירח בעמק הירדן, בית הספר אמירים באשדוד, בית הספר לאה גולדברג בנתניה ובית הספר אמנויות בראשון לציון. את ועדת האות השנה הוביל מר דניאל בראונשוויג, חבר הוועד המנהל של כל ישראל חברים.

בית ירחתיכון בית ירח, עמק הירדן - בנתיבי אדם ובדרכי דעת
״תיכון בית ירח עובר מהפכה!״ כך הציג איתן אלטבאואר, חבר בהנהגת בית הספר, את התהליך שעבר התיכון בארבע השנים בתכנית. במהלך הביקור הציג בית הספר את המעבר התודעתי שעבר, ממעביר ידע למגרש אימונים מברר זהות, דרך הצגת מקומו של שיח הזהות במסעות, בטקסים, בשיעורים השונים ובכלים אשר מקבל התלמיד לחיים. בנוסף לכך, הוצג התהליך המרתק של קהילת בית ירח, עם הקבלה של שיח הזהות היהודי. כך סיכמה חברה בהנהגת ההורים: ״ גדלתי בבית דתי ואני היום חיה חיים חילוניים לגמרי. ריגש אותי לראות היום את ביתי אוחזת בדף גמרא בשיעור פסיכולוגיה ומצליחה לראות בו חלק תהליך בניית זהותה״

לתמונות מיום הביקור

לדף בית הספר באתר ועדת האות

 

אמירים אשדודבית הספר אמירים, אשדוד - מעמיקים שורשים, צומחים לאמירים
״הצלחנו לייצר תשתית עמוקה ומאתגרת לתלמיד, המסייעת לו בהעמקה בזהותו״, כך הציגה מיכל שהם, מנהלת בית הספר את התהליך שעבר בית הספר אמירים בתכנית. במהלך הביקור חשפו לנו צוות בית הספר והתלמידים כיצד הם מטמיעים את ציר התוכן שנבחר בבית הספר: ״מעמיקים שורשים, צומחים לאמירים״, בשיעורים ובטיולים, דרך שיח יהודי אזרחי בהקשר של יום השבת, דרך העמקה בזהות המקומית – העיר אשדוד, ועוד. ההעמקה במוצרים ובתכניות הלימודים כמרחבים המזמנים שיח זהות מתמיד, עמוק ולא מתפשר של התלמיד עם עצמו, חברו, כיתתו, בית ספרו, עירו, עמו, מדינתו ועולמו, מייצרת מרחב חינוכי ייחודי ומרתק, המהווה דוגמא ומופת.

 

לתמונות מיום הביקור

לדף בית הספר באתר הוועדה

 

בית הספר ע״ש לאה גולדברג, נתניה- מורשת מצמיחה ע.ת.י.דלאה גולדברג נתניה
״יש כאן עשייה ייחודית בית ספרית ועשייה מרהיבה בנושא המורשת היהודית, תרבותה, מנהגיה וערכיה״ כך כתבה ד״ר אביטל לאופר, סגנית ראשת העיר נתניה ואחראית על תיק החינוך בעיר, בעקבות הביקור בבית הספר. ״מצאנו שדרך העמקה במורשת היהודית, הציונית והאזרחית דמוקרטית, מצמיחים בוגרים ומאוחר יותר אזרחים, אשר יהוו את העתיד הטוב והמוביל של החברה בישראל,״ כך פתחה דיתי פרוור, מנהלת בית הספר, את יום ביקור ועדת האות. בית הספר חשף בפנינו את החיבורים בין הגותה ושיריה של לאה גולדברג לחיי התלמיד, את האופן המיוחד והעמוק שבו מתמודד התלמיד עם דילמה והדרך שבה רואה בית הספר את החיבור בין מורשת העבר לעתיד התלמיד, הקהילה, העם, המדינה והעולם.

לתמונות מיום הביקור

לדף בית הספר באתר הוועדה

 

אמנויות ראשון לציוןבית הספר אמנויות, ראשון לציון - מורשת ישראל בלב אמנויות
״אנחנו מצליחים לייצר לתלמיד הזדמנות להתמודד עם זהותו וזהות עמו ומורשתו, גם דרך אמנות,״ כך פתחה מעיין בן אטיה את יום ביקור ועדת האות בבית הספר. במהלך הביקור, הציג בית הספר את תפיסת עולמו, הרואה ביצירה ובאמנות, כלי לשיח זהות של התלמיד עם עצמו, קהילתו ועמו. בית הספר בחר להציג זאת דרך העיסוק בזיכרון הקולקטיבי, בייחודיות של יום השבת, במורכבות ובקדושה של העיר ירושלים ואף דרך השפעת הזמר העברי וריקודי העם, על זהותו ומהותו של התלמיד.

לתמונות מיום הביקור

לדף בית הספר באתר הוועדה

ימי ביקור ועדת האות מאחורינו, ואנו מאחלים לבתי הספר הצלחה רבה בהמשך העשייה וההטמעה של התהליך בשגרת חייהם. אנו במארג-כל ישראל חברים, מתכוננים לכנס סיכום השנה, אשר יהיה בסימן: ״זהות, איך עושים את זה?״ שיסייע ויעמיק את האופן בו קהילת חינוך מטמיעה את שיח הזהות היהודית, ציונית ואזרחית בכל העשייה המבורכת שלה.