וארשתיך לי במימונה

רן חורי

יום לאחר חג הפסח ישראל לובשת חג. בערים ובבתים מתכנסים המוני בית ישראל מכל העדות וחוגגים את המימונה, בשמחה ובשירה, במאכל ובמשתה. שלטים גדולים ברחובות הערים מספרים על חגיגות המימונה בפארקים ובמתחמים, אמנים מופיעים ופוליטיקאים מבקרים, והשמחה גדולה ורבה.
מה עומד מאחורי המימונה הזו? מהם הערכים שהחג הזה מבטא? כמה מזקני מרוקו יודעים לספר על החג במרוקו, על פתיחת הלבבות והלב, על חג הידידות, על המפגש המחודש בין יהודים לערבים בצאת החג. בשיחה שקיימנו עם הרב רפאל מרציאנו, שחקר את המימונה, שמענו גם ממנו על מהות החג וההיסטוריה שלו, וכמוהו קיימים עוד רבים ששמחים לספר.IMG 2241כדי לתת מסד לחג הזה, ולהעמיק את הידע והחוויה לגביו, הפקנו יחד עם תנועת "תיקון" חוברת חדשה לכבוד המימונה, כחלק מסדרת החוברות בפרויקט "החכם היומי". חוברת "וארשתיך לי במימונה", שכתב וערך אלי ברקת, סמנכ"ל חינוך בכל ישראל חברים, מבקשת להנגיש את עולם התוכן של עולם המימונה לכלל החברה הישראלית, להעביר את המסר של החיים המשותפים לכולם, ולצרף אל המופלטה ואל שמחת החג גם תוכן מגוון.
"יש כמה יסודות מרכזיים במימונה שראוי להאיר אותם באופן משמעותי ולתת להם יותר נוכחות באופן החגיגה שלנו אותה." אומר ד"ר יהודה מימרן, מנכ"ל כל ישראל חברים, "הראשון הוא אהבת היהודי את היהודי. המשמעות היא של עם אחד, ללא סיווגים או קטגוריות: העם היהודי חוגג כמשפחה אחת. "
"היסוד השני הוא אהבת אדם באשר הוא אדם. בחג הזה ישנה הבנה שיש תלות ושותפות בין כל באי עולם. שני היסודות מבטאים נדיבות אחד כלפי השני, ופתיחות של חיים ביחד. פתיחת הדלת והאירוח הם עדות להכרה בערך באדם, בשוויון ובאחריות המשותפת של בני האדם.
הרעיונות העמוקים שמונחים בבסיס חג המימונה מכוננים חג שאיננו עדתי או מגזרי, אלא נחלת כלל ישראל."
בתוך החוברת ארבעה שערים, המבטאים את ערכי המימונה: שערי אמונה, שערי ברכה, שערי ידידות ושערי הכנסת אורחים. "ההרכבה של כלל אלו לכלל אחדות אחת, יש בה מה שעובר כל אחד מן המרכיבים גם יחד", אומר ד"ר מאיר בוזגלו, יו"ר תנועת תיקון. "האמונה והרוחניות אינן מנוגדות לברכת השפע, המסומלת בחמאה, דבש וכמובן במופלטה. האמונה מגלה את צד הנדיבות שבה, ונותנת את עצמה לידידות."S1030006
כל שער נפתח בשיר של הפייטן ר' דוד בוזלו ונחתם בשיר של ארז ביטון, ובתוכו חכמים וחכמות מנהלים דיון פנימי ביניהם. דמותו של אברהם אבינו נוכחת בכל שערי החוברת, מלווה את כל השערים והערכים. וכפי שכתב אלי ברקת בהקדמתו לחוברת: "ומצאנו דמותו משגיחה מן החלונות בכל שער ושער, ואברהם אמונה, ואברהם ברכה, ואברהם ידידות, ואברהם הכנסת אורחים, ואברהם שיר אחרון, 'ככוכב זרח מאור כשדים להאיר בחושך'."
ישנם מקשים, מה לחוברת לימוד – המצריכה, לכאורה, מעגל, שקט, הקשבה וריכוז, לחג של משפחה, שפע, אוכל וקולות שמחה? ימי הכשרה שקיימנו במשרדים שלנו במקווה ישראל ובירושלים, שטעימה מהם תוכלו לראות בתמונות למטה, יוכיחו שאפשר גם אפשר. IMG 2242 שהחוברת מחוברת להווי המימונה, ובאה בשולחן יחד עם המופלטה הפיזית, כמעין "מופלטה רוחנית". שהנוכחות של חכמים וחכמות, של ערכי המימונה, של הידידות והאהבה בתוך החג, היא ברכה.
בימי ההכשרה הללו הגיעו עשרות רבות של אנשים ממעגלים שונים והשתתפו אתנו בחגיגת מימונה, בשירה, במאכל ובריקוד, למדו ושמחו, לקחו את החוברת ויצאו לדרך על מנת להפיץ, ללמוד וללמד, ולתת מאורה של המימונה.

 

מוזמנים לעקוב אחרי דף הפייסבוק מימונה ישראלית - חג ידידות לעוד הפתעות.

לאלבום יום ההכשרה.