מהצלחה אישית לשינוי חברתי

משה שריקי

תכנית "נטועים" מבית "כל ישראל חברים - ממזרח שמש", מפעילה זו השנה הרביעית קבוצות מנהיגות בני המקום ברחבי הארץ, והשנה פועלת בעפולה (מחזור ב' שנה ב'), מגדל העמק (מחזור ב' שנה ב'), אופקים (מחזור ב' שנה א') ואשדוד (מחזור א' שנה א'). התכנית מכשירה השנה למעלה מ-60 סטודנטים בני העיר בה פועלת, כמנהיגות צעירה ומעורבת במקום, המבקשת לחולל שינוי במקומות הנחוצים, יחד עם הארת הכוחות החזקים בעיר.
בפרק זמן קצר יחסית, כבשה התכנית את לבם של השותפים והמשתתפים בה, וזאת בעיקר בשל החיבור העמוק שמתקיים בתכנית בין בני המקום, הזהות האישית והעשייה החברתית של הסטודנטים. לראיה, ב"כיוונים", מרכז הצעירים של העיר אשדוד, נפתחה קבוצה חדשה רק השנה, ובכתבה שהתפרסמה בחודש האחרון, כבר יודעים השותפים לספר על תרומתה. כך למשל סיפרה מנהלת המרכז, גב' נונה אלטמן: "רוח התכנית תואמת בדיוק את האג'נדה שלנו לתת מקום לצעירים תושבי העיר לפעול בתחום החברתי, ללמוד ולחקור וליישם את הפרויקטים בקהילה. אנחנו שמחים על התכנית, על תכניה החשובים ועל השיתוף הפעולה שמתחבר לקו שאותו אנו מובילים שנים רבות. אין כל ספק כי המנהיגות הצעירה היא זו שתשפיע על העיר בצורה מכרעת וחיובית." משה קרוצ'י, דיקן "המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון" הוסיף שהתכנית "תורמת בהבנת והכלת הזהויות השונות במרחב הישראלי, למידת השיח המסורתי ורוח ההתנדבות... תוך בניית מנהיגות ערכית-חברתית של סטודנטים בני העיר אשדוד."
12968163 1035759709842109 4118664671001179630 oמנחת הקבוצה, אורלי סרוסי, ילידת אשדוד, היטיבה להסביר את הסיבה לשותפות המוצלחת: "במקום 'לייבא' אנשים, רעיונות ומשאבים מבחוץ, יש חשיבות לטיפוח ושימור הנכסים המקומיים בכל ישוב. במשך שנים צפיתי איך "נטועים" מצליחה במקומות אחרים וחלמתי שתגיע גם לאשדוד. אספנו את הטובים ביותר ואני יודעת שהתרומה שלנו תהיה שונה מכל פרויקט אחר - בגלל בני המקום. זה מבטיח לנו עשייה משמעותית, שתייצר מסורת מקומית ומעורבות קהילתית."באופקים נפתח השנה מחזור שני של נטועים, תוך הגדלת השותפות עם מרכז הצעירים והרשות המקומית. בראשית חודש מרץ, יצאו 18 החברים בקבוצה לסמינר "אקטיביזם פוליטי" בן יומיים בהובלת מר שמעון מלכה, יועץ פוליטי ופעיל חברתי עתיר ניסיון ובעל נשמה יתרה, שמטרתו רכישת כלים וידע הדרושים להתנהלות והשפעה במרחב החברתי. במהלך היומיים, למדו ותרגלו אסטרטגיות הובלה של שינויים חברתיים באמצעות הזירה הפוליטית בניסיון ראשון ומוצלח מאוד: "למדתי דברים שאולי מובנים מאליהם אבל לא שמתי לב אליהם עד היום. יש לי עכשיו כלים לפעם הבאה שארצה לפעול," אומר חבר הקבוצה, יוחאי יהב. "קיבלתי המון מידע וידע רלוונטי ונכון על פוליטיקה ושינוי בכלל. כיף ללמוד מאדם שנמצא שם, פועל ועושה בנושאים שנוגעים אלינו," הוסיפה מירב חמו, משתתפת נוספת, בסיכום הסמינר.12977063 1035778483173565 5184535117196710808 o
פעילות נטועים הגיעה לשיאה באירוע המרכזי של התכנית, כנס ההצדעה למנהיגות בני מקום שהתקיים זו השנה השנייה ברציפות, הפעם בעפולה, בניצוחם של נטועי עפולה ומגדל העמק יחד. כאשתקד, גם השנה אירח הכנס מנהיגים ומנהיגות מקומיים
שבחרו חברי הקבוצות בשל היותם מודלים להשראה עבורם. הכנס נפתח בקבלת פנים חגיגית לחברי הקבוצות, לימוד משותף עם מנהיגי ומנהיגות המקום, טקס מרכזי שבו השתתפו ראשי הערים עפולה ומגדל העמק, יו"ר מפעל הפיס, האלוף במילואים עוזי דיין, ראשי כל ישראל חברים, שותפים, חברים ובני משפחות המשתתפים. כמיטב, המסורת, את הערב ליוו מופע הפיוט והשירה "ילדות מאושרת" מאת גולן אזולאי, ומופע סטנד-אפ של הדר לוי. סך הכול הגיעו כ-200 משתתפים.
יו"ר מפעל הפיס אמר לצעירים שבעצם השתתפותם בתכנית הם מובילים שינוי במישורים האישי והקהילתי ובתחום הרשות המקומית. סם פינטו, יו"ר כל ישראל חברים, אמר לצעירים כי חשוב להיות איש העולם הגדול ולהכיר את מה שסביבנו, אך לא פחות חשוב מכך – להיות נטוע ולהוביל את המקום שממנו באת לצמיחה ולשגשוג. אלי ברקת, סמנכ"ל חינוך בכל ישראל חברים, קרא לסטודנטים לתרגם את הצלחתם האישית לשינוי חברתי.
אנו מאחלים לכל הסטודנטים הצלחה רבה בעשייתם, ומודים לכל השותפים המסורים למלאכה.

מוזמנים להיכנס לאלבום התמונות המלא.

12977194 1035747683176645 5841313088827689420 o