תאומים - יחדיו

ביקור בתי ספר תאומים בישראל

כשאווה לביא, מנהלת קשרי ישראל - תפוצות ב'כל ישראל חברים', ושלמה בוטבול, מנהל תוכניות חינוכיות באליאנס, שמעו ממנהלות בתי הספר בצרפת ובג'נבה על הצורך להפיח חיים בתכנית הלימודים בנושאי יהדות, תנ"ך ועברית של תלמידי כיתות ד' ו-ה', הם החליטו יחדיו ליצור לתלמידים חוויה משמעותית. "רצינו", אומרת אווה, "לקיים שבוע לימודי-חווייתי בארץ. כזה שהתלמידים יוכלו ללמוד דרך 'הרגליים'. רצינו לאפשר להם לגלות את שיעורי התנ"ך מחדש דרך טיול באתרים תנ"כיים בירושלים וברחבי הארץ. להכיר להם ולחשוף אותם לעוצמתה של השפה העברית המדוברת באמצעות שיחה עם תלמידים ישראלים". היוזמה המשותפת התקבלה בברכה הן ב'אליאנס' פריז והן ב'כל ישראל חברים' השוקדים יחד על חיזוק הזהות היהודית של תלמידי 'אליאנס' בארץ ובעולם. וכך, בשיתוף עם הקרן הקיימת לישראל, יצאה תכנית 'יחדיו - בתי ספר תאומים' לדרך.

בחודש מרץ האחרון הגיעו לארץ כ-100 תלמידים ואנשי צוות מבתי ספר של רשת 'אליאנס' בצרפת ובשוויץ. במשך שבוע יצאו התלמידים לטיולים בעקבות התנ"ך בירושלים, ערכו תפילת שבת בכותל ובבתי כנסת בעיר העתיקה ולמדו באופן חווייתי על האקולוגיה של ישראל ב'פארק קרסו למדע' בבאר שבע ובמרכז קק"ל בניצנה. הביקור בנגב נעשה מתוך חשיבות הנושא "פיתוח בר קיימא" – חינוך להכרה בקדמה הטכנולוגית בישראל המאפשרת את הפיתוח באזור.

גולת הכותרת של הביקור הייתה סדרת המפגשים בין תלמידי המשלחת לתלמידים ישראלים מבתי הספר 'יובלים' בבאר שבע ו'דעת' בקיבוץ סעד. תחילה אירחו התלמידים הישראלים את האירופאים בבית ספרם. בהמשך, נפגשו התלמידים ליום פעילות משותף ב'מקווה ישראל', שהיה שיאו של הביקור. את המפגש הובילו תלמידי בית הספר הישראלי-צרפתי הלומדים במקווה ישראל. הם הציגו בפני האורחים את הסיפור ההיסטורי הייחודי של 'מקווה ישראל', המהווה אבן דרך משמעותית בהיסטוריה של 'אליאנס' בארץ ישראל מזה 150 שנה.

עופר, מתאם הביקור מטעם 'כל ישראל חברים', מספר על המפגש כערך: "ההיכרות בין תלמידים יהודים מישראל ומן התפוצות מחזקת את הזהות היהודית, מרחיבה את מעגלי השייכות ומאפשרת שמירה על המשכיות הקיום היהודי. 'עמיות' העם היהודי מעסיקה אותנו כאנשי חינוך יהודים העוסקים בזהות יהודית-חברתית, תכנית 'יחדיו - בתי ספר תאומים' מהווה בעינינו 'עמיות' הלכה למעשה".

לדברי אווה ושלמה, המפגש עם התלמידים הישראלים היה חווייתי. גם השהות המשותפת עם תלמידי הכיתה במשך שבוע תרמה לתחושת הסולידריות בכיתה. הקשר הרגשי, האנושי והחברתי בין תלמידים יהודים בתפוצות לבין יהודים בארץ הוא ציר מרכזי עליו רצו לשים דגש בביקור. אבל ההפתעה הגדולה הייתה דווקא בגילוי הארץ ונופיה. "צריך לזכור שמדובר בתלמידים שנוהגים לבלות את חופשותיהם בארץ בנתניה או באילת. בביקורם הפעם הם הופתעו לגלות את הגאוגרפיה וההיסטוריה המרתקים של ארץ ישראל. מקומות כמו הנגב, מצדה, ים המלח, מצפה רמון וירושלים על כל נפלאותיה. זה השאיר טעם טוב של רצון ללמוד ולהכיר עוד את הזהות היהודית שלהם ואת ישראל". בצורה הזו התלמידים מימשו את הידע שלמדו בבתי הספר הלכה למעשה.

ההצלחה של התכנית התאפשרה אודות לשיתוף הפעולה המוצלח בין המארגנים, חילופי הידע הפדגוגיים והעבודה הסינרגית המשותפת בין הצוותים - גם בארץ וגם בחו"ל, וכן אודות לתיכון הישראלי צרפתי וכל צוות מקווה ישראל.

לאווה ולשלמה יש אין סוף תכניות כיצד לקדם את הפרויקט בעקבות הפיילוט המוצלח. הם רואים את הביקור בארץ כחלק קבוע מתכנית הלימודים בכיתות ד' ו-ה' ברשת 'אליאנס'. הם מקווים שהתכנית תתרחב גם לבתי ספר נוספים ברשת בתי הספר של 'אליאנס' בעולם. הם שואפים שאותם תלמידים ישובו וייפגשו בחטיבת הביניים ובתיכון.

בנוגע להמשך הקשר שנוצר בן התלמידים והצוותים יש רעיונות ותכניות כמו למידה משותפת של עברית ויהדות בעזרת שיחת ועידה, פרויקט וירטואלי שהתלמידים יצרו יחד ברשת ופעילות משותפת לקראת חגים. אווה מקווה שבביקור הבא התלמידים הישראלים יוכלו להצטרף לטיולים ולבלות יחד עם התלמידים מאירופה.

יהודה מימראן, מנכ"ל 'כל ישראל חברים', מסכם: "יחד עם ארגון 'אליאנס' העולמי אנו עומדים בפני האתגר של התחדשות החינוך לזהות יהודית-ערכית משמעותית. בבתי הספר בארץ ובאירופה הדבר מתבטא במגוון פרויקטים חינוכיים שאנו מפעילים בישראל ובתפוצות. בתוך זה אנו רואים בתכנית 'יחדיו' אבן דרך חשובה בחיזוק הקשרים ובעיצוב הזהות היהודית של תלמידים בארץ ובחו"ל".

לקריאת המאמר המלא

DSCN1371DSCN1346DSCN1354