נטועים בגינה

זרקור מיוחד נבקש לתת החודש על קבוצת הסטודנטים "נטועים" בעפולה. "נטועים" היא תכנית דו-שנתית לסטודנטים, העובדת עם 'מרכזי הצעירים' בפריפריה, ובמסגרתה לומדים הסטודנטים בבית המדרש שלנו, ומפעילים פרויקטים קהילתיים לטובת בני המקום.

כך מספרת מנחת הקבוצה, עדי ספיר, על הפעילות: "בין יתר הדברים הרבים שאנו עוסקים בהם, אנחנו מתכנסים ולומדים מהכתוב במקורות שלנו, ובאמצעות הלימוד מהטקסטים נוגעים ודנים בסוגיות אישיות, חברתיות ומקומיות. דרך הלימוד, אנו הולכים ומבינים יותר ויותר את מקומנו בחברה, את שיוכנו, ואת החשיבות העצומה בכך שלכל אחד יהיה חלק וקשר לעירו, עמו, תורתו ומולדתו. קבוצת הסטודנטים שלנו גם משקפת את העושר הרב תרבותי של העיר - יש בקבוצה דתיים מסורתיים וחילונים, גברים ונשים, צברים, עולים מאתיופיה וברית המועצות לשעבר. השוני שקיים בתוך הקבוצה, מאפשר שיח מעשיר ומרתק, ותורם להבנה שניתן לחיות יחד תוך התפתחות אישית וכבוד הדדי. במקביל לתהליך הלימוד, הסטודנטים פועלים באופן משמעותי בקהילה ומובילים פרויקטים חברתיים ביחד עם שותפים עירוניים ואוכלוסיות יעד שונות ומגוונות: נשים, ילדים הורים, וקשישים."

בשנה שעברה הסטודנטים הפיקו תחרות צילום בשם: "עפולה בעיניים שלי" שביקשה לחזק את תחושת השייכות והאהבה של התושבים לעירם באמצעות תיעוד נופים עירוניים ואנושיים בעיר ופנינות חמד אהובות. לצדה, פועלת זו השנה השנייה, תוכנית "נטועים בגינה", בהובלתם של סטודנטים בתכנית המעבירים לימוד בית מדרשי חוויתי ל-25 הורים וילדים בגינה קהילתית בשכונת וולפסון בעיר. הפעילות המוצלחת חיזקה את הקשרים הבין-דוריים, את הקשרים בין התושבים לבין עצמם ואת האחריות האישית של התושבים לשכונתם באמצעות טיפוח גינות קהילתיות וחגיגת חגים משותפים.

הפעילות יצרה קשר נפלא ומיוחד בין הילדים לסטודנטים והם מצפים לבואם בכל יום חמישי. מדי שבוע הילדים וההורים מציגים בתורם את משפחתם באמצעות שיר, סיפור או חפץ. הסיפורים המרגשים יוצרים דבק שכונתי מלכד מיוחד ובלתי נשכח.

 netuim 1netuim 3netuim 2