לשאוף גבוה

מעטים הרגעים המשמעותיים שאותם זוכרים היטב ושהם מהווים נקודות מפנה והכוונה בחיים. בחודש שעבר זכו נערות מבית-הספר 'שלאון' בקרית-גת המשתתפות בתכנית 'סודקות את תקרת הזכוכית' לחוויה מכוננת כזו באוניברסיטת בן-גוריון, שתישאר חקוקה בהן לזמן רב.

אחד ממוקדי הגאווה הגדולים בתכנית של עמותת 'כל ישראל חברים', המקדמת נערות למדעים, הוא מערך ההתנדבות הצומח במהירות שיא. כיום, לתכנית כ-150 מתנדבים, אשר 20 מתוכם הן יזמות היי-טק. יזמות אלו, הפכו לקהילת אחיות 'סודקות' גדולות המלוות את המשתתפות הצעירות בהתלהבות.

במסגרת התכנית נערות מכיתות ח' ברחבי הארץ מאומצות על-ידי המתנדבות, ויחד אִתן הן בונות אתר אינטרנט על פלטפורמת WIX המוקדש למדעניות מהעבר. רעיון בניית האתרים בהנחיית היזמות פותח על-ידי חמוטל מרידור, יזמת היי-טק בעצמה וחברה בוועדת ההיגוי של התכנית.

בבית-הספר 'שלאון', היזמת המתנדבת היא הגברת יונת הראל-פרייס. יונת עושה מעל ומעבר למצופה ומגיעה לבית-הספר לעבוד עם הנערות ללא התחשבות בשעות המוגדרות, ואף יוזמת פעילויות נוספות עבור הנערות.

בחודש שעבר יזמה יונת ביקור באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע. "הביקור היה מרגש, מעצים ומהנה באופן בלתי רגיל" סיפרה. תחילה הנערות שוחחו עם פרופסור רבקה כרמי, נשיאת האוניברסיטה, ועם פרופסור איריס שי, יועצת נשיאת האוניברסיטה לקידום נשים באקדמיה. השיחה הייתה כנה ופתוחה והיא נסבה על אתגרי החיים והבחירות שעומדות ויעמדו בפני הנערות. הן זכו לשמוע את סיפורן האישי של שתי הנשים ונחשפו לבחירות החשובות שהן עצמן עשו בחייהן. פרופ' כרמי ופרופ' שי המחישו הלכה למעשה את המסר, שצריך לשאוף, לחלום ולהעז, נתנו כוחות ופתחו לנערות צוהר לעולם האקדמיה והמימוש העצמי. לאחר השיחה הציגו הנערות את אתר האינטרנט שבנו, אשר זיכה אותן במקום הראשון בתחרות 'חביב הקהל' בעמוד הפייסבוק של התכנית. "אין לי ספק שהפרויקט הזה ישנה את מהלך החיים של לא מעט נשים צעירות ומוכשרות", סיכמה פרופ' כרמי.

הנערות סיירו בקמפוס ופגשו קבוצת סטודנטיות מתחומי לימוד שונים לשיחה בלתי-אמצעית, אשר סיפקה להן מידע חשוב לגבי האפשרויות שלהן, והראתה להן שלימודים גבוהים הם חשובים ומהנים. "אסור לנו לוותר" אמרה אחת הנערות. "אנחנו צריכות לשאוף גבוה ולהשיג את מה שאנחנו רוצות".

את עמוד הפייסבוק של 'סודקות את תקרת הזכוכית' ניתן למצוא בלינק הבא:
www.facebook.com/CrackingTheGlassCeiling

 לשאוף גבוה 2לשאוף גבוה 3לשאוף גבוה 1