במחשב"ה: בית מדרש חברתי בשירות הקהילה

במחשב"ה: בית מדרש חברתי בשירות הקהילה

במחשב"ה הוא בית מדרש חברתי בשירות הקהילה, הפועל עם צעירים וצעירות בשנת שירות ובמכינות קדם צבאיות.

 

במחשב"ה- למה?

תכנית במחשב"ה הוקמה מלכתחילה על מנת לענות על צורכיהם של צעירים וצעירות שבחרו להקדיש שנה מחייהם עבור תרומה לקהילה וגיבוש זהות, דרך שנת שירות או מכינות קדם צבאיות. מאז פתיחת התכנית לפני יותר מעשור, התרחבו קהלי היעד של התכנית למתנדבים ומתנדבות בכל פלחי האוכלוסייה.
מטרת התכנית היא ליצור תהליך אישי וקבוצתי של גיבוש זהות יהודית-חברתית, ובמקביל להעצים את העשייה החברתית - עם הפנים לקהילה. לימוד המקורות היהודיים וקישורם לעשייה הקהילתית מציפים את התהליך האישי שחווים המתנדבים והמתנדבות, מסייעים ליצירת שפה משותפת בקבוצה, ותומכים בשינוי אופי פעולת ההתנדבות בקהילה.
האווירה שנוצרת במפגשים מאפשרת למשתתפים ולמשתתפות לגבש דעה ולהעביר ביקורת על הנעשה במרחב הציבורי במדינת ישראל, מתוך מקום של כבוד, קבלה וידע על המתרחש, כמו גם תחושת מחויבות ואחריות לחברה שבה הם חיים.

במחשב"ה- למי?

מתנדבים ומתנדבות בכל הגילאים ובכל חתכי האוכלוסייה, שלבם מלא באמונה בכוחם לשנות את מצב החברה, מחפשים תשובות לשאלות שעמן הם מתמודדים בשטח.
רבים מהמתנדבים נחשפים למצב החברתי לראשונה מקרוב, במוסדות רווחה ובשכונות מוחלשות. הם מתפקדים ככוח עזר זמני – זמין אך לא מקצועי, ולא תמיד זוכים לליווי, תמיכה או אפשרות לעבד את התהליך האישי שהם חווים במהלך ההתנדבות. לעתים אף מתחזקות אצלם עמדות שליליות על הקהילות או על המוסדות שבהם הם מתנדבים.
מרחב קבוצתי בטוח יאפשר להם להתפנות לחשיבה על העשייה החברתית שלהם, לעבד את תגובותיהם לחוויית ההתנדבות, ולעסוק בעצמם ובזהותם. לימוד בית מדרשי של הערכים שהובילו אותם להתנדב, תוך חיבור למציאות החברתית שעמה הם נפגשים ולאתגרים העומדים בפני החברה הישראלית, יעצימו את עשייתם ואת זהותם היהודית והחברתית.

במחשב"ה – מה?

תכנית במחשב"ה עוסקת בגיבוש זהות אישית, מפגש עם החברה הישראלית, פיתוח תודעה חברתית מורכבת, שינוי חברתי ומנהיגות; כל זאת תוך מפגש עם טקסטים יהודיים החושפים את המשתתפים והמשתתפות ליהדות דמוקרטית ופתוחה, המכניסה את כולם פנימה.
ניתן לקיים את המפגשים בקבוצות של בין 20-10 משתתפים בקבוצה.
בתכנית ישנם 30 מפגשים לבחירה. ניתן לבנות תכנית קצרה של 16 מפגשים (אחת לשבוע לחצי שנה או אחת לשבועיים לשנה) או תכנית שנתית ארוכה של עד 30 מפגשים (אחת לשבוע). חשוב לנו לבנות את הסילבוס המדויק עבור הקבוצה וצרכיה, בהתאם לותכני הכשרה אחרים שעוברים המשתתפים.
• בית המדרש של 'ממזרח שמש' הוא מרחב בטוח להתבוננות פנימית ומקום לניסיון חייהם של המשתתפים, המאפשר מסע אישי ודיאלוג קבוצתי, תוך תהליך התעצמות המעמיד את המשתתפים במרכז העשייה החברתית.
• צוות בית המדרש הוא מודל השראה למשתתפים. הצוות מעורב ומחויב, יוצר תחושת הזדהות, גאווה ואמונה רבה, המקדמות משמעותית את הלמידה והעשייה. עומק הלימוד, תוך דיבור ב"גובה העיניים", מעניק חוויה מעצימה, מתקנת ומוצלחת לרבים מהמשתתפים, שלעתים צברו התנגדויות ללימוד יהדות.
• תוכן השיעורים והתהליך הקבוצתי, המחייבים נקיטת עמדה ופעולה מעשית בסוגיות חברתיות, מחזקים את המשתתפים, כפרטים וכקבוצה, כפעילים קהילתיים וכסוכני שינוי במעגלים הקרובים להם ובחברה כולה.

במחשב"ה – איפה?

ישנם שני מודלים של פעילות בתכנית:

  • הראשון הוא במסגרת הקבוצתית הטבעית למשתתפים, מודל המאפשר אינטימיות ושיח, וקשור לקבוצה האורגנית הפועלת יחדיו ביום יום, כמו גם פיתוח הזהות הקבוצתית והתהליכים בקבוצה.
  • המודל השני הוא במסגרת הכשרה רחבה של הארגון המזמין, מה שמזמן מפגש ושיח מפרה בין משתתפים ומשתתפות שלא נפגשים בעשיה היומיומית.

במחשב"ה – איך?

ניתן לרכוש את התכנית באחד משני מודלים:
הנחיה של מנחים ומנחות חיצוניים שמוכשרים לנושא, בעלי ניסיון בהנחיה בית מדרשית, עבודה עם נוער ועשיה חברתית וקהילתית.
השתלמויות למדריכים או המורים שמעוניינים להעביר את התכנית בקבוצתם (3 עד 6 מפגשי השתלמות בשנה) ורכישת חוברות המערכים.

במחשב"ה – כמה?

עד שנת תשע"ו התכנית פעלה בכל שנה בקרב כ-500 צעירים וצעירות בשנת שירות ובאי המכינות הקדם צבאיות בכל רחבי הארץ. בשנת תשע"ז התכנית פועלת בקרב כ-150 באי מכינות קדם צבאיות ובקרב מאות תלמידים בבתי ספר ברחבי הארץ.

משתתפים בתכנית מספרים:

  • "תכנית במחשב"ה הפכה אותי אכפתי ומחויב יותר לילדים, לנוער ולדור הבא שלנו."
    "התכנית גרמה לי לעצור את המרוץ, ולחשוב על התהליך האישי שאני עוברת השנה."
    "זו הפעם הראשונה שיצא לי באמת לחשוב על מה קורה סביבי ולהבין את הדברים לעומק."

ללמוד. לחשוב. לאהוב. לעשות.