דור המח"ר - מובילים חברה ראויה

דור המח"ר - מובילים חברה ראויה

"את מרגישה בבית. יש לך סלון, מטבח ופינת משחקים... יש לך עם מי לדבר. את יכולה להעביר את הזמן מבלי להסתבך בצרות, ויש אווירה נהדרת. את יכולה להעביר את הזמן בצורה טובה. את מרגישה מחוזקת. יש אנשים שאת יכולה לדבר איתם, שאכפת להם, את לא מסתובבת ברחוב..." – תשובתה של נערה בת 16 שנמצאת במועדון נוער שלנו שלנו, כאשר נשאלה: "מהו הבית החם בשבילך?" 

 כל אדם זקוק למקום. מקום, במובנים רחבים ומעמיקים; מקום פיזי, מקום לרגשות שלו, מקום להשמיע את קולו, מקום להיות בו הוא עצמו, מקום לפחדיו ותקוותיו, מקום להביע בו את כוחותיו, מקום להיות בו חלש, מקום מפלט, מקום לעצמו, מקום לגדול בו.

מועדוני המח"ר הם רשת ארצית של מועדוני נוער במצבי סיכון, הפועלת לאחר שעות הלימודים בישובים ובשכונות המתאפיינות לרוב במצב פיזי גרוע, מיעוט מענים חברתיים-חינוכיים, ריבוי מצבי אלימות, פשיעה ושימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים המגבירים את מצבי הסיכון אליהם נחשפים בני הנוער המתגוררים באזורים אלו. במסגרת הפעילות במועדונים, מוענקים לבני הנוער מגוון מענים הדרושים להתפתחות נורמטיבית בגיל ההתבגרות ולהשתלבות מיטבית בחברה. השירות ניתן מדי שנה עבור מאות בני נוער השרויים במצבי סיכון. מאז 1981 הובילה התכנית לשינויים דרמטיים בחייהם של אלפי בני נוער: החל מהורדת שיעורי הפגיעה העצמית, הפשיעה, האלימות והוונדליזם והמשך בחיזוק היצירתיות, ערכי ההתנדבות ומעורבות בני הנוער בקהילה, תוך העצמת כישורי מנהיגות ומצוינות בכל תחומי חייהם.

מטרת המועדונים שלנו:

 • צמצום מצבי הסיכון והסכנה בקרב בני נוער.
 • יצירת בית שכונתי המהווה כתובת מרכזית לנוער בסביבה, מקום בעל אווירה משפחתית ומקבלת, המהווה מקור כוח ודחיפה לנערים. מתן מקום מקבל, מכבד, מכיל ומבין לנערים ונערות ברמה השכונתית או האזורית, הזקוקים למקום, להחזקה, לכתובת ולאוזן קשבת, מקום מפלט.
 • יצירת קשר משמעותי עם נערים ונערות וחיפוש דרכים יצירתיות כדי לעזור להם להתחבר לחברה בצורה שתהיה אמיתית ומשמעותית עבורם.
 • הגדלת המוביליות החברתית של נוער במצבי סיכון לטובת השתלבותם המיטבית בקהילה ובחברה הישראלית.

המועדונים שלנו מציעים:

 • מערכת יחסים יציבה בין המדריכים לבין בני הנוער, התומכת בנער. יצירת מערכת יחסים משמעותית של אמון המסייעת במתן מענה לצרכים הבסיסיים של בני הנוער, תורמת לתחושות הביטחון, השתייכות, הכבוד, הכוח, וההישגים הלימודיים של הנערים; היחסים מעניקים חום ואהבה ובונים משמעות לחייהם. מערכת יחסים זו מאפשרת לבני נוער לתרגל מודלים של מערכות יחסים בריאות, ומספקת להם מודלים בריאים ודרך להביע את רגשותיהם, חששותיהם, ולהתמודד עם דילמות, ולמצוא פתרונות לבעיות.
 • תחושה של בית. הבתים החמים שלנו מתוכננים להידמות לבתים משפחתיים חמימים המסייעים במילוי החלל הרגשי שעמו מתמודדים הנערים. בבתים החמים יש בדרך כלל 4-2 מדריכים, בהם גברים שמדמים את דמות האב ונשים המדמות את דמות האם.
 • פעילויות כגון: סדנאות בישול, לימודי תיאוריה, משחקי שולחן, טיולים, פעילויות בנושא אמנות, מוסיקה, תיאטרון, ספורט ומחשבים ופעילויות חברתיות נוספות, מתקיימים בבתים החמים ונותנים ביטוי לרצונות, מאוויים והיכולות של המשתתפים.
 • קישור/הפנייה לשירותים נוספים. המדריכים מקשרים את בני הנוער עם שירותים מקומיים ומשאבים כדי לעזור להם להתגבר על המחסומים העומדים בפניהם ומלווים אותם למוסדות שונים כולל בתי-משפט בעת הצורך.
 • שותפות. החלטות בענייני ניהול הבית והסדנאות המוצעות בו מתקבלות על ידי המדריכים ובני הנוער עצמם, גישה המעניקה לבני נוער תחושה של אחריות, בעלות או השתייכות לבית.
  מועדון פועל בין שלושה לחמישה ימים בשבוע לפי הצורך והתקציב, לפחות ארבע שעות בכל אותם ימים בשעות קבועות המותאמות לצרכי הנערים והמקום.
  המועדונים שלנו פועלים בשיתוף עם הרשויות המקומיות המממנות כ-40% מהתקציב התפעולי השנתי של הבתים החמים.