הנחיה והכשרה

הנחיה והכשרה

 כאשר מקימי ידידי בית חם (לימים החטיבה לרווחה וחוסן חברתי בכי"ח), הגיעו לישראל ופתחו את מועדון הבית החם הראשון, לא היו פה מדריכי נוער בעלי הכשרה וניסיון מקצועי בעבודה עם נוער בתחום הפסיכותרפיה המוסדית. 

כדי לתקן את המצב, הם החלו בהכשרה אינטנסיבית ורציפה של אנשי הצוות בקשר לעבודה עם נוער בסיכון. עם השנים הכשרנו מאות מדריכים, שכולם מסורים לנקיטת פעולה חברתית ושינוי ומשמשים מנחים ומדריכים לבני נוער המשתתפים בתוכנית.
בתפיסת עולמינו מחויב כל מדריך לקבל הכשרה מקצועית חודשית אינטנסיבית, הדרכה דו-שבועית צוותית והדרכה אישית . לפי ניסיונינו ההכשרה וההנחיה הינן הדרך הטובה ביותר להמשיך ולשפר את האפקטיביות של עבודתנו עם בני נוער ולמנוע את שחיקת הצוות.
הכשרה אזורית
מטרה: יצירת תשתיות איכותיות של כוח-אדם מקצועי ביישוב. תחום הנוער ובעיקר נוער בסיכון הינו תחום ייחודי הדורש מאיש המקצוע הכלה רגשית עמוקה, שליטה במיומנויות וכלים, וכן ידע נרחב על גיל ההתבגרות והאתגרים הנלווים אליו.
ההכשרה כוללת: גישות וכלים לעבודה עם בני הנוער, זיהוי אותות מצוקה, עבודה עם בני נוער לחיזוק מודעותם לכוחם ויכולותיהם; סיוע לבני נוער במציאת פתרונות לבעיות; סיוע בהבנת החברה שבה כולנו חיים; מניעת שימוש באלכוהול וסמים; מניעת התנהגות אלימה והתנהגות מינית מסוכנת.
ההכשרה שאנו נותנים היא רב-תחומית – בתוכנית משולבים אלמנטים בפסיכולוגיה, סוציולוגיה, חינוך לא-פורמלי, כמו כן שמים דגש על קבלת האחר ותרפיה באמנות בקרב בני נוער בסיכון.
"הסטודנטים לומדים איך ליישם פסיכותרפיה מוסדית ככלי תרפויטי, רוכשים את הכלים לעבודה ישירה עם בני נוער ומקבלים הזדמנות להבטיח שלכל צעיר בארץ יהיה מקום שהוא יכול לקרוא לו בית" (מרצה באוניברסיטת בן גוריון)

 "החיבור המנצח בין תכנית הלימודים מקצועית ברמה אקדמית, עשירה ומגוונת, עם הרוח והלב של בית חם יוצר שילוב מנצח, אווירת לימודים שמאתגר ומעניין להיות חלק ממנה" (מרצה בחוג לשירותי אנוש, מכללת עמק יזרעאל)

הנחיה אזורית

בנוסף להכשרה הפורמלית, מקבלים כל אנשי הצוות שלנו הנחיה פרטנית וצוותית רציפה. כל אחד מהמדריכים נפגש עם מנחה מקצועי מדי שבועיים כדי לדון בסוגיות/קונפליקטים/שאלות שבהם הוא נתקל במהלך עבודתו עם בני הנוער.
"מה שלמדתי פה לא הייתי יכול ללמוד בשום אוניברסיטה. למדתי איך להיות הרבה יותר סבלני ומבין. כל פגישה חזקה אותי רגשית וקוגניטיבית. אני כאן כדי שאוכל לתת כל שביכולתי כדי לסייע לבני נוער שתעו בדרכם." (מדריך בכי"ח, החטיבה לרווחה וחוסן חברתי)