חֲנוך - תכנית ההכשרה

חֲנוך - תכנית ההכשרה

מדריכי הנוער הם הנכסים החשובים ביותר בעבודה עם בני הנוער. הם מהווים 'בוגר משמעותי', כתובת ישירה לבני הנוער עבור מצוקותיהם וצורכיהם.

הספרות המחקרית מצביעה שמדריכים משמעותיים מהווים את הקריטריון המרכזי להנעה של בני הנוער למקום טוב יותר. במסגרת תכנית ההכשרה, יחשפו מדריכי הנוער אל הכלים הנדרשים להשבחת יכולתם המקצועית והאישית בעבודתם עם בני הנוער. התכנית מקיימת מסגרות הכשרה מגוונות למדריכי הנוער ועוסקת באופן תדיר בפיתוח גופי ידע, שיטות וגישות התערבות. ההתערבות היא בלתי פורמלית וחדשנית בקרב מתבגרים, ומציעה גישה רב-תחומית ייחודית המשלבת היבטים חברתיים, שיתופיים, חינוכיים וטיפוליים. זוהי משנה חברתית-חינוכית-טיפולית חלוצית, ראשונה מסוגה בארץ, הנשענת על עקרונות צדק חברתי ושותפות ככלי טיפולי. התכנית מספקת תמיכה שוטפת בהנחיה פרטנית וקבוצתית לצד למידה תומכת שטח. זאת, באמצעות הכשרות קבועות ורב-שנתיות. כמו כן, מעניקה התכנית מעטפת מקצועית של הנחיה והכשרה כמיקור חוץ לישובים שונים.

כדי לתקן את המצב, הם החלו בהכשרה אינטנסיבית ורציפה של אנשי הצוות בקשר לעבודה עם נוער בסיכון. עם השנים הכשרנו מאות מדריכים, שכולם מסורים לנקיטת פעולה חברתית ושינוי ומשמשים מנחים ומדריכים לבני נוער המשתתפים בתוכנית.
בתפיסת עולמינו מחויב כל מדריך לקבל הכשרה מקצועית חודשית אינטנסיבית, הדרכה דו-שבועית צוותית והדרכה אישית . לפי ניסיונינו ההכשרה וההנחיה הינן הדרך הטובה ביותר להמשיך ולשפר את האפקטיביות של עבודתנו עם בני נוער ולמנוע את שחיקת הצוות.

הכשרה אזורית

מטרה: יצירת תשתיות איכותיות של כוח-אדם מקצועי ביישוב. תחום הנוער ובעיקר נוער בסיכון הינו תחום ייחודי הדורש מאיש המקצוע הכלה רגשית עמוקה, שליטה במיומנויות וכלים, וכן ידע נרחב על גיל ההתבגרות והאתגרים הנלווים אליו.
ההכשרה כוללת: גישות וכלים לעבודה עם בני הנוער, זיהוי אותות מצוקה, עבודה עם בני נוער לחיזוק מודעותם לכוחם ויכולותיהם; סיוע לבני נוער במציאת פתרונות לבעיות; סיוע בהבנת החברה שבה כולנו חיים; מניעת שימוש באלכוהול וסמים; מניעת התנהגות אלימה והתנהגות מינית מסוכנת.
ההכשרה שאנו נותנים היא רב-תחומית – בתוכנית משולבים אלמנטים בפסיכולוגיה, סוציולוגיה, חינוך לא-פורמלי, כמו כן שמים דגש על קבלת האחר ותרפיה באמנות בקרב בני נוער בסיכון.

"הסטודנטים לומדים איך ליישם פסיכותרפיה מוסדית ככלי תרפויטי, רוכשים את הכלים לעבודה ישירה עם בני נוער ומקבלים הזדמנות להבטיח שלכל צעיר בארץ יהיה מקום שהוא יכול לקרוא לו בית" (מרצה באוניברסיטת בן גוריון)

 "החיבור המנצח בין תכנית הלימודים מקצועית ברמה אקדמית, עשירה ומגוונת, עם הרוח והלב של בית חם יוצר שילוב מנצח, אווירת לימודים שמאתגר ומעניין להיות חלק ממנה" (מרצה בחוג לשירותי אנוש, מכללת עמק יזרעאל)

הנחיה אזורית

בנוסף להכשרה הפורמלית, מקבלים כל אנשי הצוות שלנו הנחיה פרטנית וצוותית רציפה. כל אחד מהמדריכים נפגש עם מנחה מקצועי מדי שבועיים כדי לדון בסוגיות/קונפליקטים/שאלות שבהם הוא נתקל במהלך עבודתו עם בני הנוער.
"מה שלמדתי פה לא הייתי יכול ללמוד בשום אוניברסיטה. למדתי איך להיות הרבה יותר סבלני ומבין. כל פגישה חזקה אותי רגשית וקוגניטיבית. אני כאן כדי שאוכל לתת כל שביכולתי כדי לסייע לבני נוער שתעו בדרכם." (מדריך בחטיבה לרווחה וחוסן חברתי, כל ישראל חברים)