מקוה ישראל

מקוה ישראל

בית הספר 'מקוה ישראל' הוקם בידי 'כל ישראל חברים - אליאנס' בשנת תר"ל (1870), ומאז הוא פועל כמוסד חינוכי. שינויים בסביבה החינוכית חברתית הביאו את 'כל ישראל חברים - אליאנס' ו'קרן רש"י' להעמיק את מעורבותם ב'מקוה ישראל', לשמר בו את המורשת ההיסטורית של 'אליאנס' ולמצב אותו כמרכז חינוכי תרבותי. התהליך בנוי משלושה יעדים מרכזיים: הקמת קמפוס מודרני, חידוש האתר ההיסטורי כמרכז מבקרים חינוכי-תרבותי ויצירת ריאה ירוקה בלב אזור עירוני.

קמפוס חינוכי מודרני
ב'מקוה ישראל' פועלים שלושה בתי ספר: תיכון כללי, תיכון דתי ובית ספר ישראלי צרפתי. במסגרת ההתחדשות יוקדש החלק המערבי של הכפר לקמפוס החינוכי שיכלול את מבני בתי הספר הפנימיות, מרכז ספורט ומרכז ארצי חדשני לפיתוח מקצועי של מורים בתחומי המדעים והטכנולוגיה.

מרכז מבקרים באתר ההיסטורי
המרכז ישמר את רוח ההתיישבות בארץ ישראל תוך יצירת חוויה עמוקה. המבנים ההיסטוריים, כמו בית הכנסת והיקב, יחודשו על פי חוקי השימור והמאפיינים האותנטיים. אחד המבנים יהפוך למוזיאון לשימור מורשתה של 'אליאנס'.

ריאה ירוקה
השטחים הירוקים, אולי האחרונים במטרופולין העצום של העיר תל אביב ובנותיה נשארו ב'מקוה ישראל', הם יהפכו לחלק מפארק אריאל שרון, המוקם בימים אלה בפרבר הדרומי של תל אביב וישמשו כריאה הירוקה ואתר של טבע, ספורט ובילוי.

לאתר מקוה ישראל