פסטיבל יהדות חברתית באופקים 2017

פסטיבל יהדות חברתית באופקים 2017

 

במסגרת המודל היישובי באופקים –אנו מרכזים מגוון תכניות הקיימות בחטיבה לזהות יהודית בארגון, מתוך כוונה להשפיע על העיר יחד עם המנהיגים החברתיים המקומיים הפועלים במקום.
אירועי הפסטיבל התקיימו יומיים ברציפות, וכללו מגוון אירועים תחת נושא מאחד שהיה שזור בכל אירוע ואירוע: זהות, קשרים ומקום.
לשמחתנו, למגוון האירועים הגיעו מאות מתושבי העיר, לפעילויות מגוונות שפנו לאוכלוסיות שונות בעיר ולחתכי גילאים שונים.
כלל האירועים התקיימו במתחם מרכז הצעירים הפועל בעיר.

 

יום לימוד בחברותות עירוני - בנושא: "מי אני ומה שמי?"

יום לימוד החברותות היישובי בהובלת גיא גרדי וצוות מורשה הוא פועל יוצא של פעילות תכנית "מורשה" בעיר והמודל היישובי "כל ישראל חברים - אופקים", והיווה סיכום לכל פעילות מובילי החברותות בבתיה"ס שהתקיימה השנה. ביום זה השתתפו קרוב ל-240 תלמידים וכ-20 אנשי צוות.
ביום זה התחלקו התלמידים ל3 קבוצות ופעלו במגוון תחנות שעסקו בנושא הַשֵּׁם (name) כחלק בלתי נפרד מהזהות שלנו.

 

עיר פוגשת אמנות בנושא זהות | קשרים | מקום

במהלך שנת הלימודים עבדו תלמידי בתיה"ס וילדים המשתתפים בחוגי האמנות השונים על תערוכת ציורים ופסלים סביבתיים בנושא זהות, קשרים, מקום. שיאו של התהליך היה בערב זה, במהלך הפסטיבל שבו הוצגו תוצרי התלמידים ברחבת מרכז צעירים. אל המתחם הוזמנו תלמידי בתיה"ס והוריהם, הפיקוח על האמנות במחוז דרום, מדריכות לאמנות ועוד. כמו כן במהלך האירוע הופיעו במתחם נגני רחוב, אף הם תלמידי בתי"ס, הלומדים נגינה. באירוע זה השתתפו כ-150 משתתפים.

 

קולנוער - הקרנת סרט לנוער מיחידת הנוער ומהרווחה (נוער בסיכוי)

הקרנת סרט "החולמים מבבילון", סרט המציג מציאות חברתית מורכבת של נוער בפריפריה ודרכי ההתמודדות של גיבורי הסרט עם המציאות. בסיום ההקרנה התקיים דיון מרתק ואמיץ עם במאי הסרט. לערב זה הגיעו כ-80 בני נוער.

 

כנס נטועים השנתי לסטודנטים בני מקום

ביום השני של הפסטיבל התקיים כנס נטועים השנתי לקבוצות המנהיגות נטועים. הכנס התקיים זו השנה השלישית ברציפות.
לכנס הגיעו כ-250 משתתפים, ובהם 100 נטועים מ08 הקבוצות הפעילות ברחבי הארץ, בני משפחה, שותפים, קהילה ומכרים.
לשמחתנו הגיעו רבים מבני אופקים, מהקהילה שעמה אנו עובדים, ומהארגונים החברתיים באזור.
בתחילת הערב הגיעו הנטועים ויצאו לסיורים בעיר אופקים – סיור שמטרתו להציג לפני המבקרים את האור הייחודי בעיר, את עצמותיה של העיר. יחד סיירנו במקומות שהקימו התושבים, שהציגו את העיר ופעיליה החברתיים בצורה מעוררת השראה.
בסיום הסיור התכנסו כלל קבוצות הנטועים למעגלי לימוד שהובילו הנטועים מרחבי הארץ ועסקו בחינוך ובקשר של אדם ליישוב שלו, לזהותו ולשורשיו.
לאחר מכן התקיים הטקס החגיגי. בטקס בירכו את הנטועים ד"ר יהודה מימרן מנכ"ל "כל ישראל חברים", אשר הביע התפעלות מהגדילה של קבוצות הנטועים ומעצמתן. מר אבי ביתן, ראש מנהל החינוך בעיריית אופקים, סיפר על הייחודיות של התכניות של הארגון שלנו בעיניו, ועל החיבור שלו למסורת ולפסיקה המזרחית. בסיום דבריו הוקרן סרטון מרגש, המסכם את אירועי האמנה והמפגשים שהתקיימו בעיר.
השותפה הוותיקה לתכנית נטועים, הגב' יעל נכון–הראל, מנהלת קרן פוזן ישראל, בירכה את הסטודנטים והדגישה כי בעיניה הייחודיות שלהם היא בכך שהם יודעים הכי טוב מה להציע ואיך לקדם, מפני שהם מנהיגים מקומיים ומהם תצא הבשורה.
ההרצאה המרכזית של הערב הועברה מפי מר מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים. מרדכי סיפר לסטודנטים שבעיניו הנוסחה היחידה לחברה הישראלית לפעול ולהצליח הם מנהיגים שכמותם. מנהיגים מקומיים עם סל ערכים ושפה של יהדות חברתית. הוא דרבן אותם להתקדם ולפעול להשגת השפעה בעמדות מפתח.
בסיום הערב הופיעו הזמר קובי אוז ולהקתו במופע מדהים שכולל סיפורים וחוויות על הדרך שהוא עבר כנער משדרות עד היום – על ההצלחות הכישלונות, הזהות המתגבשת ועוד. הסטודנטים והקהל הרב שרו ושמחו.
אירועי הפסטיבל הוכתרו כהצלחה גדולה, כלל האירועים נסובו סביב נושא מאגד אחד –זהות. קשרים. מקום. לכלל האירועים הגיעו מגוון אוכלוסיות וקהלים שהרגישו מחוברים ושותפים לעשייה.

תודה גדולה ליעל מסיקה מיימון ולאלעד פורטל על הובלת האירועים.

 

פסטיבל יהדות חברתית באופקים