מורשת אליאנס

״התקבצו כל אצילי הרוח ונדיבי הלב כדי להילחם בשנאה ובדעה הקדומה. בנו חברה של יהודים צעירים, שיביעו סולידריות עם כל בני האדם – עם היהודים הסובלים רק בשל היותם יהודים, ועם כל מי שהוא קורבן לדעות קדומות, תהיי דתו אשר תהיי. דאגו, שהתרבות תדחק את רגלי הבורות והקנאות של מתי מעט. דאגו שהתכנסות הכוחות היהודים, המעטים, אך הגדושים באהבה ובלהיטות אחר הטוב, אכן תביא לניצחון האמת והתבונה הכלל עולמית – בואו אלינו, אנו מייסדים את "כל ישראל חברים".
(מתוך קול הקורא הראשון, שפרסמו מייסדי הארגון בשנת 1860)

החזון של 'אליאנס' לארגן את כל היהודים לפעילות של סולידריות, עזרה וערבות הדדית מתוך ערכים אוניברסאליים וקידום כלל האנושות, תורגם כבר בראשית הדרך לחינוך – הקמת בתי ספר. אליאנס הקים כ-280 בתי ספר, בהם למדו כמיליון תלמידים. הקים בית מדרש להכשרת מורים ובית מדרש להסמכת רבנים, בהם הוסמכו מאות מורים ורבנים, שנשלחו ללמד בבתי הספר של אליאנס.

תחיית השפה העברית – זה אליאנס; מהפכת לימודי הבנות – זה אליאנס; חיבור יהדות ומודרנה – זה אליאנס. מצוינות חינוכית, מנהיגות מקומית ויהדות מחברת – זה אליאנס.
הסיפור של אליאנס הוא מקור ההשראה לפעילות שלנו למען החברה בישראל: המוטיבציה לארגן את היהודים לפעילות של סולידריות, עזרה וערבות הדדית מתוך ערכים אוניברסאליים וקידום כלל האנושות.

מצוינות חינוכית, מנהיגות מקומית ויהדות מחברת. כל אלו הם הDNA של אליאנס בתוך הפעילות שלנו היום בישראל. כל ישראל חברים נמצא בפריפריה הישראלית ומפתח מנהיגות מקומית, חינוכית וקהילתית, שמביאה את התלמידים להישגים לימודיים, תוך חיזוק זהותם ותחושת השייכות והמעורבות, כך נוצר מעגל של הצלחה ונתינה. מי שמקבל ומצליח הוא גם נותן ומשפיע.

1860

הקמת 'כל ישראל חברים'

Alliance Israélite Universelle

1862

הקמת ביה"ס הראשון בתטואן

מאז הוקמו 280 בתי ספר

1868

הקמת בי"ס למורים

Ecole Normale Israelite Orientale
בפאריס

1870

הקמת ביה"ס יסודי

לבנות באדריאנופול, תורכיה

1870

הקמת 'מקווה ישראל'

ביה"ס החקלאי הראשון בארץ ישראל

1882

הקמת 'תורה ומלאכה'

בי"ס הראשון בארץ, ותחילת מהפכת
לימוד העברית בעברית

1891

הקמת בית המדרש

לרבנים בקושטא (איסטנבול)

1930

הקמת בי"ס כי"ח

לחירשים וכבדי שמיעה בירושלים

1945

הקמת בי"ס למורים

Normale Hebraique Ecole
בקזבלנקה